Aktualności

TYDZIEŃ KULTURY INDYJSKIEJ

Już po raz ósmy Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. W tym roku zaprasiliśmy na Tydzień Kultury Indyjskiej – temat ten jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu, tak odmienną od naszej kultury zachodu. Dni od 9 do 15  maja  upłynęły nam na odkrywaniu codziennego piękna Indiii.

Już po raz ósmy Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. W tym roku zaprosiliśmy na Tydzień Kultury Indyjskiej – temat ten był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu, tak odmienną od naszej kultury zachodu. Dni od 9 do 15  maja  upłynęły nam na odkrywaniu codziennego piękna Indii.

Na popołudniowym spotkaniu w poniedziałek w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej

odbył się wernisaż wystaw: „Moje Indie” oraz „Indie - egzotyka i fascynacje”. Materiały prezentowane na wystawach pochodzą ze zbiorów: skierniewiczanki Agnieszki Stępkowskiej, podróżnika i prezentera telewizyjnego Jarosława Kreta oraz Dariusza Rusina. Słowo wstępne nt. Indii i ich mieszkańców wygłosił Dariusz Rusin (imię duchowe Divya Simha Das). Dariusz Rusin, kapłan, znawca filozofii wschodniej, nauczyciel,  wykładowca Uniwersytetu III Wieku i podróżnik zaprezentował nam pokaz slajdów z podróży do Indii. Podczas prezentacji po sali unosił się zapach nie tylko oryginalnych, indyjskich kadzideł, ale również pysznych potraw, które przygotowywane były na oczach publiczności. Potrawy przygotowywali: Janusz Jankowski (imię duchowe Jagat Siva Das), zakonnik klasztoru Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Pruszkowie i bhakta Robert. Podczas degustacji skierniewiczanie zajadali się: papadam – smażonymi na głębokim oleju plackami z mąki groszkowej, niezwykle aromatyczną sałatką z cykorii z indyjskimi przyprawami oraz słynną halava, czyli kasza manna prażona na maśle z orzechami i zalewana słodkim syropem.

Skierniewiczanie mogli obejrzeć pokaz tradycyjnego tańca khatak w wykonaniu Agnieszki Borowskiej (Adojalam Dasi). Agnieszka Borowska, która od przeszło 20 lat poznaje techniki i tajniki tradycyjnych tańców indyjskich takich jak khatak, w trakcie swojego pokazu dokładnie wyjaśniała jak ważną rolę odgrywał taniec w kulturze wedyjskiej oraz opowiadała o poszczególnych mudrach (gestach rąk) i historiach w nich zawartych.
Po występie zespołu muzycznego Gauranga bajan Band grającego na mrdandze i kartelach skierniewiczanie zachęceni przez Darka Rusina ochoczo wykonali wspólny taniec. Na zakończenie Agnieszka Borowska pokazała figury taneczne potrzebne do wykonania tańca brzucha, który ochoczo wykonali wszyscy uczestnicy spotkania przy dźwiękach muzyki z Bollywood.

We wtorkowe popołudnie zaprosiliśmy na pokaz filmu o medytacji „Dawid chce odlecieć” w reżyserii Davida Sievekinga z 2010 r. Przed projekcją filmu wysłuchaliśmy wykładu Dariusza Rusina  na temat Indii i jej mieszkańców. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym działającym przy kinie Polonez oraz Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach.

pisarzem, dziennikarzem,

Na spotkaniu autorskim Maks Cegielski, pisarz, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny dzielił się ze skierniewiczanami wrażeniami z podróży do Indii i innych krajów, zachęcał do lektury swoich książek, które powstały na skutek fascynacji tym krajem.

W tym tygodniu nie zabrakło spotkań dla dzieci i młodzieży przybliżających kulturę Indii. Duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia dotyczące kuchni indyjskiej: potraw, sposobu ich przyrządzania i przyprawiania oraz jedzenia. Dzieci zachwycone były przygotowaniem papadamów (smażonymi na głębokim oleju plackami z mąki groszkowej) i ich degustacją.

Poznawanie alfabetu sanskryckiego jak i pisanie swych imion przysporzyło zarówno młodzieży jak i dzieciom dużo frajdy ale i trudności. Podczas gier i zabaw indyjskich Dariusz Rusin śpiewał piosenki bengalskie, grał na mrdandze, opowiadał o szkole w Indiach, o zabawach rówieśników w odległym kraju na wschodzie. Wszystkie zajęcia zorganizowane dla dzieci i młodzieży były bardzo interesujące, obfitowały w ciekawe informacje o Indiach, ich mieszkańcach, historii, pięknych zabytkach, o zwierzętach czczonych przez Hindusów i wiele innych ciekawostek. A wszystko to było przeplatane anegdotami, śpiewem, graniem na mrdandze, tańcem i przymierzaniem indyjskich tradycyjnych strojów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których rysowały wybrane zwierzątko po obejrzeniu filmu o Indiach.

Jak co roku Miejska Biblioteka  Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” promując czytelnictwo wśród najmłodszych do współpracy zaprosiła znanych skierniewiczan, którzy czytali bajki Dalekiego Wschodu.

Naszymi gośćmi i młodych czytelników byli:  Leszek Trębski, Prezydent Miasta Skierniewice i Beata Jabłońska, Wiceprezydenta Miasta, Dorota Rutkowska, Poseł na Sejm RP. Wśród czytających nie zabrakło piekarza – Doroty Ciszewskiej , strażaka – Mariusza Wielgosza , pielęgniarki – Barbary Klimiuk, dziennikarza - Joanny Młynarczyk, etnografa - Hanny Skrzydło oraz policjantów – przewodników z dwoma psami tropiącymi..

Przedstawiciele znanych zawodów nie tylko czytali bajki indyjskie, rozwiązywali krzyżówki z dziećmi i pomagali odpowiadać na pytania dotyczące Indii. Każde z tych spotkań charakteryzowało się czym innym.

Na spotkaniu z piekarzem dzieci uczestniczyły w procesie wyrabiania ciasta na chleb od powstania zakwasu po gotowy bochenek w koszyczku, takim jak w piekarni. Policjanci - przewodnicy przyjechali radiowozem z dwoma psami tropiącymi, owczarkami niemieckimi. Podczas spotkania dzieci mogły uczestniczyć w pokazie umiejętności psów tropiących, policjanci opowiedzieli dzieciom o sposobie tresury, warunkach jakie musi spełniać pies policyjny oraz odpowiadali na setkę pytań zadanych przez dzieci. Potem pozwolili dzieciom wsiąść do radiowozu i włączać alarm, światła, itp. Spotkanie z pielęgniarką zatytułowane „Dbamy o zdrowie” przypadło akurat w Światowym Dniu Pielęgniarek. Nasz gość opowiadał o roli i zadaniach pielęgniarek. Przedstawiciel Straży Pożarnej przybył w pięknym mundurze i hełmie, który dzieci mogły przymierzyć, zachwycił naszych małych czytelników. Każde ze spotkań zakończyło się rozdaniem dzieciom drobnych upominków przyniesionych przez naszych gości i słodkości.