V Festiwal Puls Literatury 2011 - Region

10 listopada 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach w ramach V Festiwalu Puls Literatury - Region zagościły klimaty hiszpańskie. Gościliśmy Krystynę Rodowską, autorkę antologii „Umocz wargi w kamieniu. Przekłady z poetów latynoamerykańskich”, a następnie wysłuchaliśmy koncertu „Canciones de mi vida” w wykonaniu zespołu Philomelos.

Antologia ta otrzymała wyróżnienie Warszawskiej Premiery Literackiej.  Podczas wieczoru autorka czytała wiersze najwybitniejszych poetów z krajów Ameryki Południowej m.in. Jorge Luisa Borgesa, Pablo Antonio Cuadra, Pablo Nerudy, Octavio Paza. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Cytacka.

Po spotkaniu z Krystyną Rodowską w bibliotece goście wysłuchali koncertu „Canciones de mi vida” w wykonaniu zespołu Philomelos. W czasie ponad godzinnego koncertu widzowie mieli szansę wysłuchać hiszpańskich pieśni, głównie o miłości i rozstaniu. Podczas koncertu można było podziwiać nie tylko śpiew i grę na skrzypcach czy oboju (Julia Sałata, Aleksandra Konieczna) ale także hiszpański taniec flamenco (Ewa Robaczyńska) z akompaniamentem na gitarze Mirosława Klimczaka. Słuchacze po zakończeniu nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Współorganizatorem wieczoru było Śródmiejskie Forum Kultury z Łodzi, a spotkanie odbyło się w ramach V Festiwalu Puls Literatury - Region. Przedstawiciel SFK Rafał Gawin zaprezentował przybyłej licznie publiczności kwartalnik „Arterie”.