WYSPY OWCZE – NA OBRZEŻACH EUROPY

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza do obejrzenia wystawy „Wyspy Owcze – na obrzeżach Europy”. Wystawa jest ekspozycją zdjęć i eksponatów pochodzących z wyprawy Andrzeja Piotrowskiego na Wyspy Owcze w 2011 r. Autor fotografii jest podróżnikiem, wykładową historii fotografii, autorem artykułów popularnonaukowych.

Wystawa czynna od 8 października do 30 listopada 2012 r.  w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a w godzinach pracy biblioteki.

Andrzej Piotrowski urodził się w 1945 roku w Warszawie. Ukończył geologię na Uniwersytecie Warszawskim i muzeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest projektodawcą i założycielem Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wykłada historię fotografii w Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (filia w Kazimierzu Dolnym), w oparciu o liczącą ok. 20 tys. zdjęć prywatną kolekcję. Jest autorem artykułów popularnonaukowych oraz publikacji z dziedziny paleontologii, muzeologii, historii  fotografii. Organizator szeregu wystaw przyrodniczych, dawnej fotografii a także ekspozycji autorskich własnych zdjęć, kierownik pięciu wypraw Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej na rosyjski Daleki Wschód.

Wyspy Owcze znajdują się na północnym Atlantyku, w połowie drogi między Norwegią a Islandią. Stanowią autonomiczną prowincję Danii, z obowiązującymi urzędowymi językami duńskim i farerskim. Mają one 1 399 km2  powierzchni, są górzyste i poprzecinane licznymi zatokami o brzegach zbudowanych z wulkanicznych skał. W obręb archipelagu wchodzi 30 wysp (w tym 17 zamieszkałych), z których część połączona jest mostami, przez które przechodzą wygodne drogi. Komunikację między rozrzuconymi po całym archipelagu niewielkimi miejscowościami obsługują autobusy, statki i helikoptery. Cechą charakterystyczną wysp jest prawie całkowity brak drzew. Urzędy i administracja archipelagu są skupione w stolicy regionu i jego głównym mieście Thorshavn.

Skaliste, zbudowane z bazaltów brzegi wysp stanowią doskonałe miejsca lęgowe dla różnych gatunków ptaków morskich. Można tu, między innymi zaobserwować wiele gatunków mew, kaczek, liczne łabędzie i maskonury. Wyjątkowe miejsce dla obserwacji ptaków stanowi wysunięta na zachód wyspa Mykines.

W większości miejscowości znajdują się porty przystosowane do przyjmowania statków rybackich, a rybołówstwo stanowi jedno z głównych zajęć miejscowej ludności. Duży port znajdujący się w Thorshavn pełen jest prywatnych motorówek i żaglówek, świadczących o zamiłowaniu mieszkańców wysp do żeglugi. Bardzo silne wrażenie robią, stojące w przystani, duże, drewniane, wspaniale utrzymane żaglowce. Port w stolicy wysp jest także miejscem postoju wielkich promów pasażerskich obsługujących stałe połączenie Danii z Islandią.

W IX w. zasiedlone przez eremitów irlandzkich wyspy zostały opanowane przez wikingów i szybko przeszły pod władanie Norwegii. Były one wtedy bardzo ważnym punktem, w którym zatrzymywali się Normanowie podróżujący na Grenlandię i Islandię. Pod koniec XIV w. archipelag Wysp Owczych wraz z Norwegią dostał się pod panowanie duńskie i do dziś stanowi jedną z prowincji Danii.

Mówiący językiem farerskim mieszkańcy wysp zajmują się głównie połowem ryb i hodowlą owiec. Większość terenów zielonych regionu stanowią łąki, doskonale rosnące w morskim, stosunkowo łagodnym (średnia temp. zimy ok. 0° C, a lata 11° C) klimacie. Na przybyszach z kontynentu wielkie wrażenie robi park miejski w Thorshavn, który przypomina zwykły europejski las, z doskonale rosnącymi drzewami, grzybami i wielką liczbą morskich ptaków pływających w specjalnie zbudowanych stawach. Dodatkowe urozmaicenie stanowią liczne pomniki pochodzące w większości z jednej pracowni rzeźbiarskiej, stojące zarówno w parku, jak i w samym mieście i porcie.

Na wyspy stosunkowo rzadko docierają turyści specjalnie nastawieni na ich zwiedzanie. Główny ruch turystyczny stanowią pasażerowie promów linii Islandia – Dania, którzy w Thorshavn mają kilka godzin postoju.

Andrzej Piotrowski