Kartki z poróży - pocztówki z kolekcji Jana Chlebnego

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza na wernisaż wystawy „Kartki z podróży  - pocztówki z kolekcji Jana Chlebnego”. Jan Chlebny (1949-2006) był historykiem, nauczycielem, kolekcjonerem pocztówek. Jego pasja kolekcjonerska dotyczyła w sposób szczególny pocztówek z regionu, czyli Łowicza, Skierniewic, Kutna i Gostynina. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia 2013 r. o godzinie 12.00 w Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mszczonowskiej 43 a.

Jan Chlebny urodził się 1 stycznia 1949 r. w Szewcach Nadolnych (pow. Kutno). Studiował na Uniwersytecie Łódzkim historię, filozofię i prawo, ale tytuł magistra otrzymał po napisaniu i obronie pracy z zakresu historii.  Swój zawód utożsamiał z pracą nauczyciela.
Największą  życiową pasją Jana Chlebnego  było kolekcjonowanie pocztówek z obszaru dawnego Księstwa Łowickiego, z którym czuł się silnie związany. W krótkim czasie zgromadził jedną z największych w kraju kolekcję pocztówek tego regionu.
Pisząc o kolekcjonerze Piotr Banaszkiewicz wspomina o niezwykle skrupulatnym sposobie tworzenia przez niego notatek, z biegiem czasu przyjmujących formę swoistych ksiąg inwentarzowych. W każdej chwili można było sprawdzić, w jakiej części Polski, na jakiej aukcji, kto za jaką cenę nabył dany walor. Powstała publikacja o charakterze statystycznym, pozwalająca na śledzenie filokartystycznych nurtów. Jan Chlebny jest wspominany również jako niezrównany kolejowy wędrowiec, docierający osobiście do wszystkich filokartystycznych aukcji: Warszawa, Kraków, Szczecin… Jego wędrowanie miało spartański charakter. Niejednokrotnie przemierzał kraj osobowymi pociągami, sypiał na dworcach.
Kolekcjonerzy zazwyczaj pozostają w pamięci potomnych, albowiem pozostawiają swoje zbiory. Kolekcjonerzy specyficzni swoją pamięć rysują u potomnych jeszcze bardziej. Kolekcjonerzy szlachetni, uczynni i specyficzni pozostają w pamięci najgłębiej. Do takich należy Jan Chlebny, który trwale zagościł w naszych sercach. Zmarł nagle, w drodze na Jarmark Dominikański, 29 lipca 2006 r.

Na podstawie wstępu do Kartek z podróży…
                                                                                    Danuty Chlebnej-Sokół
                                                                                    i Piotra Banaszkiewicza