Aktualności

Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach otrzymała w tym roku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 15 000 zł na realizację zadania „Biblioteka kryminału”, realizując w ten sposób ministerialny program „Promocja literatury i czytelnictwa”.

„Promocja literatury i czytelnictwa” to jeden z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem priorytetu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej. Programem w imieniu ministra zarządza krakowski Instytut Książki.
Dofinansowanie otrzymało 81 projektów na 415 składających wnioski. Kwoty największe przyznano inicjatywom takim jak: „Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta”, „Kampania społeczna 'Cała Polska czyta dzieciom - 2013'”, „3. Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza”, „Festiwal Conrada 2013-2015”, „Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot”, „Xięgarnia - audycja telewizyjna poświęcona książkom emitowana w TVN 24”.
Dofinansowywany projekt skierniewicki - „Biblioteka kryminału" to cykl imprez związanych z literaturą kryminalną. Celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do sięgania po książki jako alternatywę dla biernej „kultury komputerowej”. Dorosłym czytelnikom chcemy przybliżyć najnowsze trendy w tym gatunku. Wykorzystując popularność skandynawskiego kryminału zamierzamy zwrócić uwagę na polskich twórców, zarówno klasycznych, jak i modnego nurtu retrokryminału.
Chcemy pokazać, że ten gatunek literatury nie jest gorszy od innych. Pobudza wyobraźnię, wymusza uważne czytanie, rozwija proces analizy i dedukcji u wszystkich grup wiekowych i społecznych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Planujemy 11 spotkań z autorami powieści kryminalnych, promujące ich najnowsze utwory m.in. z Markiem Krajewskim, Mariuszem Czubajem, Zygmuntem Miłoszewskim. Przewidziane są także warsztaty pisarskie i plastyczne. Ciekawą formą będą spotkania z ludźmi zajmującymi się na co dzień pracą kryminalną: biegłymi z medycyny sądowej czy techniki kryminalnej. Uzupełnieniem twórczości literackiej będą projekcje filmowe „Zbrodnie na ekranie” związane z tematem projektu, organizowane we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Eroica”. Przed nami: konkursy, wystawy, noce w bibliotece, gra miejska, lekcje biblioteczne dla dzieci „Mali detektywi”, zabawy „Miasto szpiegów”.
Poprzez realizację projektu chcemy również tworzyć wizerunek nowoczesnej biblioteki, otwartej na potrzeby swoich użytkowników, miejsca, do którego chce się przychodzić.