Aktualności

Tydzień Bibliotek

Już po raz dziesiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. W tym roku tydzień ten przebiegał będzie  ph. „Biblioteka kryminału” od 6 do 11 maja.
Podczas spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej z autorami książek kryminalnych, specjalistami i ekspertami kryminalistyki, biegłym sądowym, policjantami będziemy tropić tajemnice zbrodni, dowiemy się co nieco o kryminalistyce, i w jaki sposób przyczynia się ona do ujęcia sprawców, zajrzymy do „walizki technika kryminalistycznego”, zobaczymy, jak zabezpiecza się odciski palców, spróbujemy skonfrontować pracę prawdziwego praskiego gliniarza z fikcją literacką i filmową.
Organizatorzy zapraszają na wielką gratkę dla miłośników kryminału i nie tylko!

Program Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mszczonowskiej 43 a

6 maja, godz. 17.30
• Spotkanie z ekspertem kryminalistyki Robertem Duchnowskim
      
7 maja, godz. 20.15  - Kino Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4
• Projekcja filmu „Uwikłanie” w reżyserii Jacka Bromskiego 
  (bilet wstępu 12 zł)


8 maja, godz. 17.30
• Spotkanie z Piotrem Pochuro, autorem wciągających kryminałów:
  Dziewięć milimetrów do nieba ,Cena za honor


9 maja, godz. 17.30
• spotkanie z biegłym sądowym Dariuszem Chęcielewskim
  (badanie dokumentów i pisma ręcznego)


10 maja, godz.17.30
• „Gdy śmierć zastuka” Woody’ego Allena (jednoaktówka w wykonaniu grupy Banana
        Perwers)

 

11 maja, godz. 9.00
•  „Czy wiesz, na co patrzysz?”-  warsztaty fotograficzne prowadzone przez Andrzeja 
    Piotrowskiego

    (prosimy o wcześniejszy kontakt z organizatorami)

Nasi goście:


Robert Duchnowski - Ekspert w dziedzinie kryminalistyki, emerytowany funkcjonariusz policji, przez wiele lat służył w praskiej Komendzie Rejonowej.
 

Piotr Pochuro - Pochuro to pseudonim  autora wciągających kryminałów. Dzięki kilkunastoletniemu policyjnemu doświadczeniu tworzone przeze niego postaci detektywów i ich antagonistów w mafijnych strukturach dalekie są od sztampy, a intrygi z jakimi przychodzi zmierzyć się bohaterom są bardzo realistyczne. Jego teksty publikowane są w wielu niezależnych portalach, e-bookach, gazetach. Felietony Pochuro ukazują się w magazynie "Focus Śledczy" a reportaże w miesięczniku "Reporter-Magazyn Kryminalny".
Dotychczas ukazały się:
- powieści: Dziewięć milimetrów do nieba, Cena za honor
- antologie: Ciężar decyzji. Gliniarskie opowiadania, Zaułki zbrodni
Strona autora www.pochuro.pl

Dariusz Chęcielewski – biegły sądowy, radny Rady Miasta Skierniewice

Banana Perwers – grupa teatralna z Klubu Oaza w Skierniewicach

Andrzej Piotrowski  - wykładowca historii fotografii w specjalistycznych szkołach warszawskich, w oparciu o liczącą ok. 20 tys. zdjęć prywatną kolekcję. Projektodawca i założyciel Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Autor artykułów popularnonaukowych oraz publikacji z dziedziny paleontologii, muzeologii, historii  fotografii. Organizator szeregu wystaw przyrodniczych, dawnej fotografii a także ekspozycji autorskich własnych zdjęć, kierownik pięciu wypraw Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej na rosyjski Daleki Wschód.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Gangsterzy – grafika Waldemara Świerzego”, jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów. Inkografie - limitowane i sygnowane grafiki Waldemara Świerzego z cyklu „Gangsterzy” to propozycja nie do odrzucenia dla miłośników kryminałów. To sceny hazardu, mafijnych porachunków oraz spotkań w ciemnych uliczkach i szemranych klubach. To historie wypełnione dymem cygar i jazzową muzyką. Grafiki udostępniał nam Galeria sztuki DESA Modern z Warszawy.

Patronat nad projektem dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski. Projekt ten został objęty patronatem medialnym Głosu Skierniewic i Okolicy, ITS, Dziennik Łódzki, TV Skierniewice, RSC, portal Nasze Miasto i skierniewickie.pl