Papierówka - 1. edycja
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach ogłasza 1. edycję konkursu „Papierówka” ph.  „Zdarzyło się w Skierniewicach”. Zadaniem uczestników jest napisanie oryginalnej legendy lub baśni związanej ze Skierniewicami. Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy uczniowie skierniewickich szkół oraz dorośli mieszkańcy naszego miasta.

Termin nadsyłania prac do 16 listopada 2012 r.

Podsumowanie konkursu i wręczenie  nagród  nastąpi  8  grudnia  2012 r.  w siedzibie MBP przy  ul.  Mszczonowskiej  43 a o godz. 14.00

Zostanie przyznana nagroda internautów (na najlepsze prace, zamieszczone na

stronie internetowej www.mbp.skierniewice.pl, będzie można głosować od 19 do 30 listopada 2012 r.

Wyspy Owcze - na obrzeżach Europy
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza na spotkanie z Andrzejem Piotrowskim, autorem zdjęć prezentowanych na wystawie „Wyspy Owcze - na obrzeżach Europy”. Podczas spotkania odbędzie się prelekcja i pokaz slajdów z wyprawy na Wyspy Owcze. Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2012 r. o godz. 17.30 w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a.

Spotkanie autorskie z Marią Czubaszek
października

10 października w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach odbyło się spotkanie z Marią Czubaszek, satyrykiem, felietonistką, dziennikarką. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki z Krakowa w ramach programu Tu Czytamy! Licznie przybyli mieszkańcy Skierniewic wybuchali szczerym śmiechem słuchając opowieści Pani Marii. Jak sama mówi jest kobietą o "nienachalnej urodzie" i nikczemnym wzroście", dla której "jedzenie na czczo szkodzi". Każdy, kto ustawił się w długiej kolejce po autograf, Pani Maria Czubaszek wpisywała dedykacje z przesłaniem.

WYSPY OWCZE – NA OBRZEŻACH EUROPY
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza do obejrzenia wystawy „Wyspy Owcze – na obrzeżach Europy”. Wystawa jest ekspozycją zdjęć i eksponatów pochodzących z wyprawy Andrzeja Piotrowskiego na Wyspy Owcze w 2011 r. Autor fotografii jest podróżnikiem, wykładową historii fotografii, autorem artykułów popularnonaukowych.

Wystawa czynna od 8 października do 30 listopada 2012 r.  w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a w godzinach pracy biblioteki.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM
września

26 września 2012 r. w Filii nr 1 i Oddziale dla Dzieci MBP odbyły się  spotkania autorskie z Marcinem Pałaszem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. II B z Gimnazjum Integracyjnego. W trakcie spotkania autor promował swoją najnowszą książkę „Sposób na Elfa”.

Król popu
października

25 października 2012 r. Filia nr 2 MBP gościła jedenastu finalistów konkursu muzycznego „Król Popu” poświęconego życiu i twórczości Michaela Jacksona. Laureaci zostali wyłonieni spośród 28 uczestników eliminacji pisemnych, które miały miejsce 18 października. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. Zadaniem uczestników finału było odgadnięcie tytułów piętnastu fragmentów piosenek artysty.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
października

16 października 2012 r. w Filii nr 4 MBP i Filii nr 5 MBP odbyły się spotkania autorskie z Agnieszką Frączek, autorką wielu książek dla dzieci, doktorem nauk humanistycznych, językoznawcą, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 5 i 7 w Skierniewicach.

Autorka omawiała swoje wierszowane utwory często wplatając w nie zasady poprawnej wymowy. Na spotkaniu można było kupić książki autorki oraz zdobyć jej autograf.

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską
października

11 października 2012 r. w Filii nr 2 MBP upłynął pod znakiem muzyki i tańca za sprawą spotkania z Izabellą Klebańską, absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.  W spotkaniu, które zorganizowano w ramach VI Festiwalu Puls Literatury - Region odbywającego się w tym roku ph. Puls wiersza, uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 3 i Przedszkola nr 8. Gość zabrał dzieci w podróż po świecie muzyki i dźwięków. Przedszkolaki miały także okazje przekonać się w praktyce: „jak tańczono przed wiekami”.

KRÓL POPU
września

Filia nr 2 MBP ogłasza konkurs muzyczny „Król Popu”, poświęcony życiu i twórczości Michaela Jacksona. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V- VI szkół podstawowych, I- III klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych ze Skierniewic. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października 2012 r. w Filii nr 2 przy ul. Reymonta 33.

TAJEMNICE WARSZTATU PISARSKIEGO
września

19, 20 i 21 września 2012 r. we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach odbyły się warsztaty pisarskie prowadzone przez Grażynę Bąkiewicz, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Podczas warsztatów pisarka odsłoniła przed dziećmi tajniki z zakresu tworzenia fabuły książki. Oczywiście warsztaty pisarskie nie mogły odbyć się bez wypróbowania własnych sił twórczych. Zadaniem młodych pisarzy było stworzenie bohatera oraz fabuły własnej książki. Ciekawych pomysłów nie brakowało.

Magdalena Witkiewicz
Jeszcze się kiedyś spotkamy