CO SŁONKO WIDZIAŁO

9 grudnia 2010 r. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 1 MBP nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich skierniewickich szkół - od pierwszych klas szkół podstawowych do klas maturalnych. Na konkurs wpłynęło 376 prac, pięknych, barwnych i różnorodnych w formie.

Nagrodziliśmy 50 osób, w tym jedna otrzymała nagrodę publiczności, czyli zdobyła uznanie uczestników finału konkursu.

W 2010 r. obchodziliśmy 100-ą rocznicę śmierci wielkiej polskiej poetki, pisarki, dziennikarki Marii Konopnickiej.

Była człowiekiem wielkiego formatu, dzielną kobietą, wspaniałą matką sześciorga dzieci, które wychowywała sama, utrzymując się z dochodów z maleńkiego dzierżawionego folwarku. W roku 1903 Maria Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu pod Krosnem.
8 października 1910 roku zmarła we Lwowie i tam została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim.
13 grudnia tego samego roku w teatrze kaliskim odbył się wieczór literacki poświęcony poetce związanej przez szereg lat z Kaliszem. Odczyt o jej twórczości wygłosiła, znana w latach późniejszych jako pisarka Ziemi Kaliskiej Maria Dąbrowska.
Maria Konopnicka napisała piękne wiersze dla najmłodszych. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody.

W wielu wierszach widać ogromną miłość do kraju, szacunek dla człowieka i jego poczynań, ale także krytykę złego zachowania. W czasach naszych babć wierszyki Marii Konopnickiej pamiętało się przez całe życie, a gdy na świecie pojawiały się własne dzieci, czytało się im jej twórczość z wielką przyjemnością.
Maria Konopnicka tworzyła swoje wiersze dla dzieci na przełomie XIX i XX. Dlatego w jej wierszykach niekiedy znajdują są słowa, które obecnie wyszły już z użycia. Pomimo tego wiersze Marii Konopnickiej nie tracą na aktualności.

Miejska Biblioteka Publiczna przypomniała tak ważną dla naszej kultury sylwetkę i twórczość wielkiej poetki, poprzez zorganizowanie konkursu plastycznego „Co  słonko widziało, czyli w literackim świecie Marii Konopnickiej”. Pomysł i realizacja tego przedsięwzięcia należą do Oddziału dla Dzieci i Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich skierniewickich szkół – od pierwszych klas szkół podstawowych do klas maturalnych.

Na konkurs wpłynęło 376 prac, pięknych, barwnych i różnorodnych w formie.

Nagrodziliśmy 50 osób, w tym jedna otrzymała nagrodę publiczności, czyli zdobyła uznanie uczestników finału konkursu, który odbył się 9 grudnia w naszej siedzibie przy ul. Szarych Szeregów 6.

Bardzo nam było miło słuchać podziękowań i słów uznania od nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych za to, że podjęliśmy niemodny obecnie temat twórczości Marii Konopnickie, poetki niesłusznie dziś zapomnianej.

Od lat porastające kurzem w szkolnych bibliotekach utwory Marii Konopnickiej nagle zniknęły z półek.

Elżbieta Gralewska

Ewelina Skrzypińska

Nagrody i wyróżnienie przyznano następującym osobom:

I poziom wiekowy  (kl. I – III)

I nagroda -  Julia Braksator kl. III SP

II nagroda  -  Dominika Antosik kl. I SP 5

Konrad Rymarczyk  kl. II  SP 2

III nagroda  - Jakub Jagura kl. II SP 4

Wyróżnienia:

1.Natalia  Maślarz kl. II Sp 2

2. Anita Sroczyńska kl. III SP 2

3. Filip Mokrzycki kl. III SP 4