Zapraszamy na "Fantastyczną jesień"

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach otrzyma 11 000 zł dofinansowania projektu „Fantastyczna jesień (o wartości 17 500 zł).
Biblioteka wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Łódzki Dom Kultury na współorganizację projektów kulturalnych w województwie łódzkim. Ze 100 nadesłanych do ŁDK propozycji wybrano 59. Program skierowany jest do samorządowych instytucji kultury województwa łódzkiego i dotyczy realizacji zadań związanych z profesjonalizacją działań wspomnianych instytucji.
Celem „Fantastycznej jesieni” jest popularyzacja biblioteki jako tzw. trzeciego miejsca, kluczowego dla nieformalnego życia społecznego poprzez: spotkania autorskie, projekcje filmowe, warsztaty, wykłady, noc w bibliotece, wystawy, gry miejskie czy konkursy. Bogactwem form Biblioteka chce dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, zaprezentować różnorodność rodzajów aktywności, kształtować nawyki czytelnicze.
Literatura fantasy jest doskonałym narzędziem do wspierania nawyku czytania. W projekcie „Fantastyczna jesień” proponujemy różnorodność form przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, wypełniających hasło fantasy.
Otwarciem wystawy „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” Wojciecha Łowickiego rozpoczniemy we wrześniu realizację naszego projektu. Zaprosimy na spotkania autorskie z m.in. Magdaleną Kozak, Jarosławem Grzędowiczem, Andrzejem Pilipiukiem, a także na  spotkanie z autorem fantasy dla dzieci. Ogłoszona zostanie III edycja konkursu Papierówka, w tegorocznej odsłonie literacko-plastyczna. Najmłodsi konkursowicze wykonają pracę plastyczną. Zadaniem młodzieży i dorosłych będzie napisanie opowiadania fantasy, rozpoczętego czterema zdaniami napisanymi przez Andrzeja Pilipiuka. Autor poprowadzi warsztaty literackie dla zainteresowanych pisaniem fantasy. Finał Papierówki połączony zostanie z koncertem muzyki filmowej w wykonaniu uczniów skierniewickiej szkoły muzycznej. We wrześniu również zaproponujemy konkurs internetowy (przez 3 miesiące trwania „Fantastycznej jesieni” będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej pytania dotyczące literatury fantasy). Wykład dla młodzieży o tajnikach komiksu poprowadzi Łukasz Głusek. Wraz z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Eroica” zaproponujemy 2 projekcje filmowe. Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen „Utapau” poprowadzi gry miejskie dla dorosłych i dzieci(1), wspierać ich będą harcerze ze skierniewickiego hufca ZHP. Dzieciom zaproponujemy również „Fantastyczną noc w bibliotece” oraz warsztaty sztuki walki Akademia Jedi. „Fantastyczną jesień” zakończymy spektaklem ”Tercet” (wg Sławomira Mrożka) grupy teatralnej Banana Perwers.
Jako najstarsza instytucja kultury w mieście od lat włączamy się w edukację kulturalną mieszkańców miasta i okolic. Proponując szereg ciekawych inicjatyw, zachęcamy do wyjścia z domu.

Patronat nad projektem „Fantastyczna jesień”,  dofinansowanym  ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski. Patronat medialny przyjęli : Dziennik Łódzki, ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio RSC, portale internetowe: skierniewice.naszemiasto.pl i skierniewickie.pl oraz TV Skierniewice.