Wydarzenia

Projekcja filmu „Seksmisja” i spotkanie z Arturem Majerem, autorem książki „Kino Juliusza Machulskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach i DKF EROICA przy MOK w Skierniewicach zapraszają na projekcję filmu „Seksmisja” w reż. Juliusza Machulskiego oraz spotkanie z Arturem Majerem, autorem książki „Kino Juliusza Machulskiego.

Spotkanie i projekcja, zorganizowane w ramach projektu „Fantastyczna jesień”, odbędzie się 28 października o godz. 19.30 w Kinie Polonez przy ul. Wita Stwosza 2/4.

Cena biletu 10 zł

Patronat nad projektem „Fantastyczna jesień” dofinansowanym ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski. Patronat medialny przyjęli: Dziennik Łódzki, ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio RSC, portale internetowe: Skierniewice.naszemiasto.pl i skierniewickie.pl oraz TV Skierniewice.

Artur Majer jest wykładowcą na wydziale Organizacji Sztuki Filmowej łódzkiej PWSFTviT i innych uczelni wyższych. Doktorat z dziedziny nauk o sztuce obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuje w Telewizji Polskiej S.A. Jest członkiem Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Kino Juliusza Machulskiego
Książka opisuje zarówno filmy Juliusza Machulskiego, jak i szeroki kontekst ich powstawania. Autor snuje fascynującą opowieść o ostatnich 35 latach polskiej kinematografii, czyniąc reżysera i jego utwory przewodnikiem po jej przełomach
i zmianach. Twórca tej miary i charyzmy, co Juliusz Machulski jest wymarzonym bohaterem, a jego filmy zapraszają do głębokiej wiwisekcji i szerokiej narracji na swój temat.
Monografia została podzielona na cztery zasadnicze części, w ramach których Artur Majer opowiada o poszczególnych kinowych produkcjach fabularnych twórcy Seksmisji, Vabanku i Kilera, nakreślając społeczno-kulturową epokę, w której powstawały. Przedstawia je przede wszystkim na tle innych działalności artystycznych swojego bohatera, a zatem porównuje filmy ze scenariuszowymi wersjami, książkami Machulskiego, zrealizowanymi i napisanymi przez niego spek-taklami teatru telewizji i in.
Chociaż „Kino Juliusza Machulskiego” to literatura z dziedziny nauk o sztuce (filmoznawstwo), to napisana jest językiem prostym i przystępnym, z myślą o czytelniku, tak by sięgnąć po nią mogli także wielbiciele twórczości Machulskiego.
Poza opisami i analizami filmów autor dowodzi w myśl klasycznej teorii autorskiej, że Juliusz Machulski jest twórcą, który w każdym ze swoich utworów pozostawia osobistą sygnaturę. Tym samym nobilituje tego, który sam siebie nazywał Komercjuszem Pierwszym polskiej kinematografii jako pełnoprawnego filmowego autora. Jako cechy charakterystyczne jego twórczości rozpoznaje m.in. trop ironii, zamiłowanie do mistyfikacji i maskarady, zabawę kinem i jego tradycją.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Kwieciński z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia na rynku wydawniczym. Wydawnictwo Kwieciński przez lata specjalizowało się w wydawaniu periodyków i książek popularyzujących wiedzę medyczną. „Kino Juliusza Machulskiego” jest pierwszą jego książką z dziedziny sztuki filmowej. Założycielem i właścicielem wydawnictwa jest dr Adam Rajmund Kwieciński.
             
„Seksmisja” w nowej cyfrowej wersji
„Seksmisja” powróciła na duży ekran na 35. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Reakcje widowni potwierdziły fakt, że film jest zabawny i ponadczasowy. Zrekonstruowana cyfrowo "Seksmisja" na pewno zaskoczy widzów świetną jakością obrazu i dźwięku, nad którymi przez ostatnie kilka miesięcy pracowali nie tylko specjaliści od technologii cyfrowych, ale także autor zdjęć do filmu - Jerzy Łukaszewicz.

9 sierpnia 1991 roku telewizja transmituje epokowy eksperyment: dwóch śmiałków - Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz), zostaje poddanych hibernacji. Podczas ich snu wybucha wojna nuklearna. Uczestnicy eksperymentu budzą się w 2044 roku. Władza jest w rękach Ligi Kobiet, która nie zamierza z niej zrezygnować. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat geny męskie zostały całkowicie zniszczone promieniowaniem, a oni są prawdopodobnie jedynymi osobnikami płci męskiej, którzy przetrwali kataklizm. Niezwykła społeczność kobiet, w jakiej znaleźli się bohaterowie, egzystuje w całkowicie sztucznych warunkach, głęboko pod powierzchnią ziemi. Władzę dyktatorską pełni tu Jej Ekscelencja, która darzy męskich osobników szczególnym zainteresowaniem. Maks i Albert znajdują się pod stałą obserwacją i ścisłą kontrolą. Takie życie na dłuższą metę wydaje im się jednak niemożliwe. Zdesperowani postanawiają więc uciec.
Występują: Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz, Ryszarda Hanin, Bożena Stryjkówna, Bogusława Pawelec, Hanna Stankówna, Beata Tyszkiewicz, Dorota Stalińska.