Reportażyści w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach w ramach projektu „15:10 do Skierniewic. 2. Festiwal reportażu” zaprasza na spotkania autorskie, warsztaty, wystawę, projekcję filmową.

Zapraszamy od 1 - 8 października 2015 r.

Nad projektem „15:10 do Skierniewic. 2. Festiwal reportażu” dofinansowanym ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, patronat medialny przyjęli: Dziennik Łódzki, ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio RSC, portale internetowe: Skierniewice.naszemiasto.pl i skierniewickie.pl oraz TV Skierniewice.

Program 2. Festiwalu reportażu

1 października, godz. 19.00 - „Między Łodzią a Warszawą. Skierniewice lat 90.”, otwarcie wystawy fotografii reportażowej Sławomira Burzyńskiego

5 października, godz. 19.00 - spotkanie z Filipem Springerem, autorem m.in. „Miedzianki. Historii znikania”, „Wanny z kolumnadą”. Spotkanie poprowadzi Olga Gitkiewicz - dziennikarka, redaktorka.

6 października, godz. 19.30 - projekcja filmu „Gottland” studentów praskiej szkoły filmowej FAMU.
Przed filmem prelekcja Grzegorza Pieńkowskiego - przewodniczącego Polskiej Federacji DKF.
Kino Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4 (bilet 12 zł)

7 października, godz. 19.00 - spotkanie z Mariuszem Szczygłem, dziennikarzem, pisarzem (autorem m.in. „Gottlandu” czy „Zróbmy sobie raj”). Spotkanie poprowadzi Darek Foks - skierniewicki poeta i pisarz.

8 października, godz. 19.00 - spotkanie z Ewą Winnicką, dziennikarką, pisarką (autorką m.in. „Londyńczyków” i „Angoli”). Spotkanie poprowadzi Maciej Bąba – dziennikarz radia RSC.

Sławomir Burzyński - skierniewiczanin, od ponad 30 lat dziennikarz prasy lokalnej (m.in. "Wiadomości Skierniewickie", "Wiadomości Dnia", "Dziennik Łódzki", "ITS"), pasjonat fotografii reportażowej, czytelnik fantastyki.

Filip Springer - reporter i fotograf. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Jego książka "Miedzianka. Historia znikania" (Czarne, 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2012 r. ukazała się jego druga książka "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u" (Karakter). Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

Olga Gitkiewicz - redaktorka, dziennikarka pochodząca ze Skierniewic.
Grzegorz Pieńkowski -  przewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Mariusz Szczygieł - reporter. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor m.in. bestsellerowych książek "Gottland" i "Zrób sobie raj".  Laureat wielu nagród m.in. Europejskiej Nagrody Literackiej, Nike Czytelników, Nagrody Andrzeja Wojciechowskiego. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel Instytutu Reportażu wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem.

Darek Foks - poeta i pisarz, laureat Nagrody Poetyckiej  Silesius. Autor m.in. książek poetyckich "Wiersze o fryzjerach", "Misterny tren", "Sonet drogi", "Ustalenia z Maastricht", "Tablet Taty".

Ewa Winnicka - reporterka. Od 1999 r. związana z „Polityką”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, „Dużym Formacie” i  włoskim „Internazionale” . Współautorka kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Autorka książek: "Londyńczycy" (2014, Agora), "Angole" (2014, Czarne), "Obywatel Stuhr" (2014, Znak) oraz "Nowy Jork zbuntowany" (2013, PWN).

Maciek Bąba - od lat związany z Radiem RSC w Skierniewicach. Dziennikarz, konferansjer, animator kultury. Miłośnik muzyki filmowej.