Wydarzenia

NORWEGIA W OBIEKTYWIE ANDRZEJA PIOTROWSKIEGO

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza do obejrzenia  zdjęć Andrzeja Piotrowskiego, podróżnika, wykładowcy historii fotografii, autora artykułów popularnonaukowych.

Wystawa czynna od 11 października do 15 listopada 2010 r.  w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a w godzinach pracy biblioteki.

 

          Andrzej Piotrowski, urodził się w 1945 roku w Warszawie. Ukończył geologię  na Uniwersytecie Warszawskim i muzeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest projektodawcą i założycielem Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wykłada historię fotografii w specjalistycznych szkołach warszawskich w oparciu o liczącą ok. 20 tys. zdjęć prywatną kolekcję. Jest autorem publikacji z dziedziny paleontologii, muzeologii, historii fotografii i wielu artykułów popularnonaukowych. Organizator szeregu wystaw przyrodniczych, dawnej fotografii a także ekspozycji autorskich własnych zdjęć, kierownik pięciu wypraw Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej na rosyjski Daleki Wschód.

 

Norwegia - kraj nieco większy od Polski, zajmuje północną część Półwyspu Skandynawskiego. Jej wyjątkowo długa i malownicza linia brzegowa  (ok. 2500 km) poprzecinana olbrzymią ilością zatok i wysp urzeka przepięknymi widokami.

Górzysty kraj o licznych lasach sąsiadujących z pokrytymi tundrą wyżynami sprawia wrażenie miejsca w którym kontakt z przyrodą jest bardzo silny. Także Norwegowie podkreślają swoim sposobem życia potrzebę bezpośredniego korzystania z dobrodziejstw przyrody. Wszyscy mają tutaj przepięknie położone domki letniskowe a w każdej zatoce znajdują się porty jachtowe. W stolicy kraju Oslo, zamieszkałej przez 500 tys. mieszkańców, w Oslofiordzie, kotwiczy ok. 500 tys. jachtów. Ten szokujący innych mieszkańców Europy fakt spowodowany jest m.in. bardzo wysoką stopą życia Norwegów. Eksploatacja wykrytych po II wojnie światowej bogatych złóż ropy naftowej spowodowała gwałtowny rozwój kraju i olbrzymi wzrost zarobków ludzi. Zmieniła się także infrastruktura miast i wsi. Powstały doskonałe drogi, wybudowano wiele, rozwinęło się kolejnictwo a  miejscowości położone na brzegach licznych fiordów mają zapewnioną stałą komunikację promową. Dla turysty z Polski szokujące jest połączenie maleńkich kilkudomowych  miejscowości drogami prowadzącymi przez wykute w skale tunele.

Specyfikę kraju stanowią fiordy (bardzo głębokie, o przekroju w kształcie litery V zatoki) będące pozostałością działania lodowców. W wielu miejscach, na wysoczyznach, lodowce istnieją do dzisiaj. Niezapomniane wrażenia daje turystom rejs statkiem wycieczkowym po fiordach. Często zmieniająca się pogoda, skaliste i wysokie, w wielu miejscach pokryte lasem brzegi, bardzo liczne wodospady stwarzają możliwość oglądania niepowtarzalnych, wręcz szokujących widoków.

 Bardzo ciekawe są norweskie miasta. Oslo posiada imponujący ratusz,  park rzeźb Wigelanda, zamek królewski oraz szereg wartych zwiedzenia muzeów. Najciekawsze to Muzeum Narodowe z oddzielną salą poświęconą malarstwu Edwarda Muncha (można tu zobaczyć sławny „Krzyk”). Warte zobaczenia są także Muzeum Łodzi Wikingów i Muzeum Polarne, w którym znajduje się „Fram” statek,  na którym  Fridtjof Nansen odbył szereg wypraw polarnych. Bardzo ciekawe jest Bergen z sławnym drewnianym Starym Miastem i hanzeatyckimi faktoriami handlowymi i magazynami.

Podróż do Norwegii można polecić każdej osobie, która lubi bezpośredni kontakt z przyrodą a szczególnie godna jest ona polecenia ludziom lubiącym fotografować.

 

                                                                                                                Andrzej Piotrowski