Aktualności

Wystawa Inny Dmyterczuk w Filii nr 1 MBP w Skierniewicach

Filia nr 1 MBP w Skierniewicach zaprasza na wystawę Inny Dmyterczuk "Kapsuły życia". Wystawę można oglądać do końca grudnia w godzinach otwarcia biblioteki.

Wystawa "Kapsuły życia" prezentuje makrofotografie nasion roślin powszechnie występujących i znanych w Polsce. Jak podkreśla artystka, nasiona od zawsze odgrywały dużą rolę w życiu ludzi i wywarły duży wpływ na nasze losy: "W chwili gdy człowiek poznał właściwości nasion, przeszliśmy ze zbieractwa do osadniczego trybu życia. Staliśmy się rolnikami. W poszukiwaniu nowych przypraw i nasion odkryliśmy nowe lądy".

 

Inna Dmyterczuk - Od najmłodszych lat fascynowała ją botanika, głównie pod wpływem babci. Fascynacje znalazły swoje odzwierciedlenie m.in. w ziołolecznictwie. Z czasem, chcąc uporządkować swoją dotychczasową wiedzę, skończyła kurs fitoterapii na Kijowskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Medycyny Ludowej. Jest związana z fotografią, którą zajmuje się zarówno zawodowo jak i hobbystycznie. Fascynuje ją w niej przede wszystkim obserwacja życia w wszelkiej postaci. Fotografia pozwala uwiecznić jego ulotność i dlatego stała się ona dla artystki głównym narzędziem do rejestracji różnorodności przyrodniczej.

Ze zdjęciami małych obiektów (makro) przygodę rozpoczęła kilka lat temu. Na początku bardziej jak dziecko buszujące w trawie z lupą, tyle że jej był aparat. To chaotyczne podejście z czasem zmieniło się w bardziej naukowe. Chciała nie tylko fotografować, ale też poznawać więcej i więcej, by rozumieć zależności zachodzące pomiędzy  poszczególnymi łańcuchami życia.