Aktualności

Piękno japońskiej tradycji
Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza do obejrzenia wystawy „Góra Fuji w obiektywie Mitsuhiro YOKOYAMA”, fotografie są własnością Łucji Caryk oraz „Piękno japońskiej tradycji”, materiały pochodzą z prywatnych zbiorów Barbary i Masakatsu YOSHIDA.
Wystawa czynna od 26 kwietnia do 31 maja w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43a w godzinach pracy biblioteki.

Na wystawach prezentujemy piękne fotografie góry Fuji  Mitsuhiro YOKOYAMA oraz fotografie japońskiej ulicy Masakatsu YOSHIDA. Na wystawie nie zabraknie drobiazgów, które oddają klimat Japonii. Japończycy przywiązują ogromną wagę do tradycji. W każdym domu, nawet w tym nowoczesnym, znajduje się pokój zwany tokonama, w którym zgromadzone są kimona, noszone do nich halki, wachlarze, tabi - białe skarpetki zakładane do kimona, buty, lalki i inne akcesoria. Są w nich maty tatami, po których chodzi się bez butów. Piękno różnobarwnych miniaturowych strojów podziwiać będziemy na maleńkich lalkach i figurce odświętnie ubranego samuraja. Piękno  japońskiej laki ukazują  prace Tsuneo GOTO i Tetsuhiro ASO.

Masakatsu YOSHIDA - nauczyciel akademicki, wykładowca na wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych na Uniwersytecie Łódzkim w Katedrze Azji Wschodniej. Prowadzi wykłady poświęcone kulturze Japonii oraz jest lektorem języka japońskiego w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych w Łodzi. Jest autorem pierwszego podręcznika do nauki origami w Polsce. Bierze udział w działaniach plastycznych na terenie całego kraju oraz  w plenerach plastycznych i wystawach w kraju i za granica. Od lat popularyzuje kulturę Japonii wygłaszając odczyty, spotkania poświecone sztuce japońskiej jak również prowadząc warsztaty kaligrafii japońskiej i origami. Jest autorem kilkuset wystaw japońskich na terenie całego kraju. Od wielu lat współpracuje z Ambasadą Japonii w Polsce jako koordynator japońskiego wolontariatu. Od 30 lat organizuje Dni Kultury Japonii w Łodzi. Jest założycielem i prezesem Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu UMEDY w Łodzi. Jest prezesem i założycielem Stowarzyszenia Kyudo "KAI" w Łodzi. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 r. oraz Odznaką za zasługi Dla Miasta Łodzi nadaną przez Radę Miejską w Łodzi w 2000 r.

Mitsuhiro YOKOYAMA urodzony w 1933 r. w Maebashi-ski, Gunma-ken. Pracował w Sądzie Rejonowym w Maebashi. W 1984 r. otrzymał nagrodę Najwyższego Sądu Okręgu Tokijskiego. W  1998 r. został odznaczony Medalem Honorowym Rangi 7˚.

Nagrody za fotografie:

1984-1992 – Wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym dla pracowników sądownictwa.

2004-2006 – Wyróżnienie i złoty medal w Konkursie Sztuk Pięknych Miasta Takasaki.

W sierpniu 2006 r. Grand Prix „Monster” w konkursie Fuji Color ProPhoto Contecst.

Wystawa czynna od 26 kwietnia 31 do maja w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43a w godzinach pracy biblioteki.