Aktualności

Tydzień kultury japońskiej

Już po raz siódmy Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. W tym roku zaprosiliśmy na Tydzień Kultury Japońskiej – temat ten był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kultura Dalekiego Wschodu, tak odmienną od naszej kultury zachodu. Dni od 7 do 14  maja  upłynęły na odkrywaniu codziennego piękna Japonii.

Już po raz siódmy Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. W tym roku zaprosiliśmy na Tydzień Kultury Japońskiej – temat ten był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu, tak odmienną od naszej kultury zachodu. Dni od 7 do 14  maja  upłynęły na odkrywaniu codziennego piękna Japonii.

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od spotkania z Marcinem Bruczkowskim, autorem książek o Japonii. Na potkaniu autor promował swoją najnowszą książkę Radio Yokohama. Spotkanie przerodziło się w burzliwą dyskusję  o kulturze tego wyspiarskiego kraju.

Na popołudniowym spotkaniu w poniedziałek w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej obserwowaliśmy pokaz zakładania kimona w wykonaniu Yoko ASO i Tomoko SEKIGUCHI  oraz pokaz ceremonii parzenia herbaty (z degustacją) w wykonaniu Yoko ASO. Podczas spotkania nastąpiło otwarcie wystaw: "Sulboku-ga malarstwo tuszem Barbary YOSHIDA". (Suiboku-ga to malarsto gestu, tradycyjna japońska sztuka malowania tuszem), "Fuji w obiektywie w obiektywie Mitsuhiro YOKOYAMA",  "Piękno japońskiej tradycji", materiały pochodzą z prywatnych zbiorów Barbary i Masakatsu YOSHIDA.

We wtorkowe popołudnie zaprosiliśmy na pokaz filmu „Densha Otoka” („Mężczyzna z pociągu”) w reżyserii Shousuke MURAKAMI z 2005 r. Jest to film o miłości współczesnej młodzieży nazywanej Otaku. Akcja rozgrywa się w tokijskiej dzielnicy Akihabara. Przed projekcja filmu wysłuchaliśmy wykładu Masakatsu YOSHIDA na temat Japonii i jej mieszkańców. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym działającym przy kinie Polonez oraz Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach.

W tym tygodniu nie zabrakło warsztatów artystycznych przybliżających kulturę Japonii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z Seiboku-ga (tradycyjna japońska sztuka malowania tuszem) prowadzone przez Barbarę YOSHIDA, posiadaczkę certyfikatu nauczycielskiego Suiboku-ga. Pani YOSHIDA jako jedyna osoba w Polsce została wpisana na japońską listę Międzynarodowego Towarzystwa Suiboku-ga w Tokio, brała udział w wystawach malarstwa tuszem w Chinach i Japonii, gdzie otrzymała prestiżową Nagrodę Kultury.

Dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w warsztatach z komiksu japońskiego Manga połączonych z prezentacją multimedialną  „Manga – japoński komiks”.  Dzieci poznały historię japońskiego komiksu oraz japońskiego filmu animowanego. Uczestnicy spotkania mogli spróbować swoich sił w rysowaniu Mangi oraz wzięli udział w konkursie na najlepszy rysunek. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał w prezencie rysunek wojownika japońskiego podpisany imieniem dziecka (imię zapisane alfabetem japońskim).

Na warsztatach z origami dzieci mogły poznać tę sztukę składając samodzielnie z papieru hełm samuraja, żabkę, małpkę pieska a nawet kamerę do robienia zdjęć. Wykonane przez siebie figurki mogły zabrać do domu.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach z kaligrafii (sztuki starannego i pięknego pisania) połączonych z pokazem multimedialnym „Historia znaków”. Uczestnicy zapoznali się z potrzebnymi do pisania przedmiotami, z techniką prowadzenia pędzla i kolejności wykonywania ruchów ręką a następnie sprawdzali zdobyte umiejętności w praktyce.

Podczas spotkania „Japońska tradycyjna bajka ilustrowana origami” dzieci obejrzały i wysłuchały w języku japońskim bajki „ O Brzoskwiniowym Chłopcu”. W trakcie opowieści uczestnicy spotkania uczyli się japońskich słów i zwrotów. Po wysłuchaniu bajki dzieci spróbowały swoich sił w sztuce orgiami wykonując hełm samuraja oraz pieska. Panie prowadzące spotkanie zaprezentowały dzieciom książki oraz lalki japońskie. Na zakończenie wspólnie odtańczono taniec japoński.

Nie zabrakło również gier i zabaw. Pan Masakatsu YOSHIDA zaprezentował przedszkolakom gry i zabawy popularne wśród dzieci japońskich,  a także japońską sztukę składania papieru.

Spotkania prowadzili: Masakatsu YOSHIDA, nauczyciel akademicki i autor pierwszego podręcznika do nauki origami w Polsce, Barbara YOSHIDA, artysta plastyk, jako jedyna osoba w Polsce posiada certyfikat nauczycielski Suiboku-ga, Yoko ASO, wolontariuszka JOCA, mistrzyni sztuki herbacianej, Emiko HIRAOKA, wolontariuszka Biura ICEA w Tokio, wykładowca na Politechnice Łódzkiej, instruktor nurkowania oraz ceremonii herbacianej, Tomoko SEKIGUCHI i Chie NAGASHIMA, wykładowcy Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi oraz Nadia Terlecka, studentka na Uniwersytecie Łódzkim w Katedrze Azji Wschodu.

Jak co roku Miejska Biblioteka  Publiczna w Skierniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” promując czytelnictwo wśród najmłodszych do współpracy zaprosiła znanych skierniewiczan, którzy czytali bajki Dalekiego Wschodu.

Naszymi gośćmi i młodych czytelników byli:  Leszek Trębski, Prezydent Miasta Skierniewice, Beata Jabłońska i Dorota Rutkowska, zastępcy Prezydenta Miasta.  Wśród czytających nie zabrakło  kominiarza – Marcina Ziombskiego,  nadleśniczego – Jana Pawlaczyka, prezentera radiowego RSC  – Dariusza Machowskiego i pracownika Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach – Małgorzaty Białkowskiej.