Aktualności

Tybet - kraj na dachu świata

MBP zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Łukasza Walla „Tybet-Kraj na Dachu Świata”.
Wystawa zorganizowana w ramach obchodów „Dni Narodów Europy i Świata – Tybet” pokazuje krajobrazy, architekturę i ludzi Tybetu.
Wystawa czynna od 1 września do 8 października września 2010 r. w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a w godzinach pracy biblioteki.     

MBP zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Łukasza Walla „Tybet-Kraj na Dachu Świata”.

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów „Dni Narodów Europy i Świata – Tybet” we współpracy z Galerią dla Dzieci i Młodzieży „Kreska” oraz Stowarzyszeniem „Liberatis” w Skierniewicach. Na wystawie prezentowane są zdjęcia dr. Łukasza Walla pokazujące krajobrazy, architekturę i ludzi Tybetu.

Tybet zwany krajem na Dachu Świata często utożsamiany jest z legendarną krainą Shangri-la, gdzie ludzie nie starzeją się, nie chorują, żyją bez zmartwień albo kojarzony jest z krainą Yeti. Rzeczywistość tego zakątka Azji wygląda jednak zupełnie inaczej. Do dnia dzisiejszego pozostaje owiany mgłą tajemnicy. Może dlatego, że czas się tam zatrzymał a może dlatego, że wiele tajemnic tego kraju jest wciąż pilnie strzeżonych. Wyprawa do Tybetu to podróż w przestrzeni i wędrówka w czasie.

Łukasz Wall - nauczyciel akademicki, dziennikarz, fotograf, pisarz, organizator egzotycznych wypraw. Pracę naukową łączy ze swoimi pasjami: poznawaniem nowych miejsc i ludzi, odkrywaniem odległych kultur, fascynacją górami i fotografią. Zbierając materiały do pracy doktorskiej w Chinach, odwiedził odległe zakątki Państwa Środka, dotarł do Tybetu, a tam - do stóp Mount Everestu. Tybet odwiedził już sześciokrotnie.  Od kilku lat odwiedza egzotyczne, czasami trudno dostępne miejsca na świecie. Był wielokrotnie w Chinach i Tybecie, zorganizował wyprawy do Nepalu, Indonezji i na Borneo, Kambodży, Laosu, Birmy, Tajlandii i Wietnamu, Peru, Boliwii i Chile, Namibii, Botswany Zimbabwe, Etiopii, Ugandy i Ruandy. W zimie 2010 zdobył Mount Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Afryce (Tanzania).

Współtwórca i współorganizator Spotkań Podróżników we Wrocławiu, autor audycji radiowych, artykułów prasowych, wystaw fotografii z podróży. W 2008 r. wydał książkę Tybet-Kraj na Dachu Świata, która ukazała się nakładem wydawnictwa Świata Ksiązki.

(fragment książki: Tybet-Kraj na Dachu Świata)

Któż z nas nie słyszał o tajemniczej krainie kojarzonej z najwyższymi górami, wiecznym śniegiem i Yeti,          z wiarą buddyjską - lamaizmem, z mnóstwem świątyń, klasztorów, świętych przełęczy i jezior. Kraj ten, krwawo podbity przez Chińczyków w 1950 roku, to także ojczyzna żyjącego na wygnaniu XIV Dalajlamy, laureata pokojowej nagrody Nobla, bez-skutecznie domagającego się podstawowych praw i wolności dla swojego narodu.

Tybet, zwany również Krajem na Dachu Świata i często utożsamiany z wymyśloną na Zachodzie pod wpływem magii Wschodu legendarną krainą, zawieszoną pomiędzy światem bogów a światem ludzi, Shangri-la, gdzie człowiek się nie starzeje i żyje w szczęściu, w ostatnich czasach powrócił na łamy mediów i wzbudza coraz więcej emocji. Nikogo nie pozostawia obojętnym. Ten najbardziej odosobniony i najtrudniej dostępny rejon świata jest po dziś dzień nie do końca poznany. Miejsce magiczne, a ze względu na wydarzenia ostatniego półwiecza, również świadek tragicznych wydarzeń.

Rozciągająca się na Płaskowyżu Tybetańskim rozległa kraina obejmuje swym zasięgiem surowe pustkowie z licznymi rzekami i jeziorami, wysokogórskimi kamiennymi i piaskowymi obszarami pustynnymi i żyznymi dolinami przedhimalajskimi. Uzupełnieniem krajobrazu jest najpiękniejsze na świecie niebo, ciągnące się w nieskończoność ze wszystkimi odcieniami błękitu, szarości, granatu. Może właśnie ta bliskość nieba i bezmiar przestrzeni nadają Tybetowi magiczny wymiar?

Tybet to także tybetańscy koczownicy wypasający stada jaków i owiec, rolnicy z powodzeniem uprawiający jęczmień u podnóża Himalajów, rozmodleni pielgrzymi udający się do świętych miejsc, którzy przemierzają bezdroża swojego kraju w niskich pokłonach dotykając czołem ziemi, to mnisi lamajscy odprawiający obrzędy w świątyniach, klasztorach i świętych miejscach ozdobionych wszechobecnymi flagami modlitewnymi.

Tybet, to także Chińczycy narodowości Han, którzy w coraz większej liczbie zasiedlają tę ziemię - Tybet i powoli spychają pierwotnych mieszkańców na margines życia w ich własnym kraju. Od lipca 2006 roku, gdy została oddana linia kolejowa do Lhasy, dziesiątki tysięcy chińskich kolonizatorów i turystów masowo odwiedza i zadeptuje Tybet. Tybet leży na najwyższym, najbardziej odludnym płaskowyżu świata, zajmuje górzysto-wyżynne tereny Wyżyny Tybetańskiej ze średnią wysokością 4000-5000 m n.p.m. Niemniej przełęczami himalajskimi, korytarzami prowadzącymi do Azji Środkowej biegł przez Tybet odwieczny Szlak Jedwabny, łączący Wschód z Zachodem.

Tybet etniczny zajmuje blisko 2,3 mln km2, swoim zasięgiem obejmując powierzchnię Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, części chińskich prowincji Yunnan, Sichuan, Qinghai i Gansu. Pozostałe części obszaru Tybetu etnicznego znajdują się na terenie Indii, Nepalu i Bhutanu. Tybetański Region Autonomiczny (TRA), ustanowiony w roku 1965 po zajęciu kraju przez wojska chińskie Tybetu (1950), o powierzchni 1228 tys. km2, wchodzi w skład Chińskiej Republiki Ludowej.

www.lukaszwall.pl

www.wyprawy .info.pl

Kontakt: wsky@hoga.pl