Aktualności

IV FESTIWAL PULS LITERATURY 2010 – REGION

2 grudnia 2010 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach jako partner IV Festiwalu Puls Literatury 2010 zaprosiła na spotkania autorskie.

Spotkanie z poetą Krzysztofem Siwczykiem odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym i. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

W Klubie Art De Grand można był spotkać się z Konradem Ciokiem, Darkiem Foksem i Emilem Jastrzębskim. Odbyła się również projekcje filmu „Wojaczek” oraz koncert zespołu Agnellus.

 

 Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach Filia nr 2 (ul. Reymonta 33)

 

10:00  Puls Literatury dla dzieci. Spotkanie z Kaliną Jerzykowską

 

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach (ul. Sienkiewicza 10)

 

13:00  Puls Literatury w szkole. Spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem (poeta, aktor 
           grający 
tytułową rolę w "Wojaczku" Lecha Majewskiego)

           Pokaz filmu „Wojaczek” Lecha Majewskiego

 

Klub Art De Grand (ul. Reymonta 33)

 

18:00  Spotkanie z Darkiem Foksem, Konradem Ciokiem i Emilem Jastrzębskim

19:00  Konkurs Jednego Wiersza

20:00  Koncert zespołu Agnellus

 


Od 2 do 12 grudnia 2010 r. w Łodzi i w okolicznych miejscowościach będzie organizowana kolejna edycja Festiwalu Puls Literatury. Tegoroczna impreza to największe tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju. Koncerty, spotkania autorskie, konkursy jednego wiersza, slam, wystawy, pokazy filmowe. Wszystko to – i wiele więcej – odbywać się będzie w Łodzi w Śródmiejskim Forum Kultury - Dom Literatury, Poleskim Ośrodku Sztuki, Teatrze Nowym i Muzeum Kinematografii oraz w Skierniewicach, Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim.

Festiwal Puls Literatury jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma literackiego opozycji demokratycznej.

Czwarta edycja festiwalu jest kontynuacją i rozszerzeniem inicjatywy rozpoczętej w 2007 roku w związku z obchodami 30. rocznicy powstania czasopisma. W zamyśle festiwal nawiązuje do programowych treści tego wyjątkowego periodyku. Kolejne edycje odbywały się pod hasłami: „Krytyka i kontestacja” (2008, w rocznicę Marca 1968 r.) oraz w 2009 – ze względu na okrągłe rocznice 1939 i 1989 – „Wojna i pokój”, skrótowo opisujące próbę określenia postaw pisarskich i samej literatury wobec wyzwań historii.
W swoim założeniu festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne. Adresatami poszczególnych spotkań są: dzieci, młodzież i dorośli. Festiwal Puls Literatury 2010 odbywać się będzie pod hasłem konkrety, które ma objąć zarówno literaturę zwróconą ku rzeczywistości i rzeczom, jak i tzw. poezję konkretną.