Aktualności

Czytać każdy może!
29
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach, portal skierniewickie.pl oraz Bank Crédit Agricole – Oddział Skierniewice  zapraszają do udziału w konkursie „Czytać każdy może!”. Zapraszamy dzieci i rodziców. Wystarczy narysować obrazek, dopisać hasło lub rymowankę i przynieść do nas.

Do wygrania książki, pamięci USB, piłka, portfel, koszulki i inne upominki.

Na prace czekamy do 19 listopada 2012 r.  do godziny 18.00 we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach.

Czytaj więcej >>
Papierówka - 1. edycja
28
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach ogłasza 1. edycję konkursu „Papierówka” ph.  „Zdarzyło się w Skierniewicach”. Zadaniem uczestników jest napisanie oryginalnej legendy lub baśni związanej ze Skierniewicami. Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy uczniowie skierniewickich szkół oraz dorośli mieszkańcy naszego miasta.

Termin nadsyłania prac do 16 listopada 2012 r.

Podsumowanie konkursu i wręczenie  nagród  nastąpi  8  grudnia  2012 r.  w siedzibie MBP przy  ul.  Mszczonowskiej  43 a o godz. 14.00

Zostanie przyznana nagroda internautów (na najlepsze prace, zamieszczone na

stronie internetowej www.mbp.skierniewice.pl, będzie można głosować od 19 do 30 listopada 2012 r.

Czytaj więcej >>
Król popu
28
października

25 października 2012 r. Filia nr 2 MBP gościła jedenastu finalistów konkursu muzycznego „Król Popu” poświęconego życiu i twórczości Michaela Jacksona. Laureaci zostali wyłonieni spośród 28 uczestników eliminacji pisemnych, które miały miejsce 18 października. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. Zadaniem uczestników finału było odgadnięcie tytułów piętnastu fragmentów piosenek artysty.

Czytaj więcej >>
Wyspy Owcze - na obrzeżach Europy
24
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza na spotkanie z Andrzejem Piotrowskim, autorem zdjęć prezentowanych na wystawie „Wyspy Owcze - na obrzeżach Europy”. Podczas spotkania odbędzie się prelekcja i pokaz slajdów z wyprawy na Wyspy Owcze. Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2012 r. o godz. 17.30 w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a.

Czytaj więcej >>
Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
16
października

16 października 2012 r. w Filii nr 4 MBP i Filii nr 5 MBP odbyły się spotkania autorskie z Agnieszką Frączek, autorką wielu książek dla dzieci, doktorem nauk humanistycznych, językoznawcą, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 5 i 7 w Skierniewicach.

Autorka omawiała swoje wierszowane utwory często wplatając w nie zasady poprawnej wymowy. Na spotkaniu można było kupić książki autorki oraz zdobyć jej autograf.

Czytaj więcej >>
Spotkanie autorskie z Marią Czubaszek
14
października

10 października w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach odbyło się spotkanie z Marią Czubaszek, satyrykiem, felietonistką, dziennikarką. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki z Krakowa w ramach programu Tu Czytamy! Licznie przybyli mieszkańcy Skierniewic wybuchali szczerym śmiechem słuchając opowieści Pani Marii. Jak sama mówi jest kobietą o "nienachalnej urodzie" i nikczemnym wzroście", dla której "jedzenie na czczo szkodzi". Każdy, kto ustawił się w długiej kolejce po autograf, Pani Maria Czubaszek wpisywała dedykacje z przesłaniem.

Czytaj więcej >>
Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską
13
października

11 października 2012 r. w Filii nr 2 MBP upłynął pod znakiem muzyki i tańca za sprawą spotkania z Izabellą Klebańską, absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.  W spotkaniu, które zorganizowano w ramach VI Festiwalu Puls Literatury - Region odbywającego się w tym roku ph. Puls wiersza, uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 3 i Przedszkola nr 8. Gość zabrał dzieci w podróż po świecie muzyki i dźwięków. Przedszkolaki miały także okazje przekonać się w praktyce: „jak tańczono przed wiekami”.

Czytaj więcej >>
WYSPY OWCZE – NA OBRZEŻACH EUROPY
08
października

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza do obejrzenia wystawy „Wyspy Owcze – na obrzeżach Europy”. Wystawa jest ekspozycją zdjęć i eksponatów pochodzących z wyprawy Andrzeja Piotrowskiego na Wyspy Owcze w 2011 r. Autor fotografii jest podróżnikiem, wykładową historii fotografii, autorem artykułów popularnonaukowych.

Wystawa czynna od 8 października do 30 listopada 2012 r.  w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a w godzinach pracy biblioteki.

 

Czytaj więcej >>
KRÓL POPU
24
września

Filia nr 2 MBP ogłasza konkurs muzyczny „Król Popu”, poświęcony życiu i twórczości Michaela Jacksona. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V- VI szkół podstawowych, I- III klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych ze Skierniewic. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października 2012 r. w Filii nr 2 przy ul. Reymonta 33.

Czytaj więcej >>
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM
24
września

26 września 2012 r. w Filii nr 1 i Oddziale dla Dzieci MBP odbyły się  spotkania autorskie z Marcinem Pałaszem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. II B z Gimnazjum Integracyjnego. W trakcie spotkania autor promował swoją najnowszą książkę „Sposób na Elfa”.  

Czytaj więcej >>
TAJEMNICE WARSZTATU PISARSKIEGO
22
września

19, 20 i 21 września 2012 r. we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach odbyły się warsztaty pisarskie prowadzone przez Grażynę Bąkiewicz, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Podczas warsztatów pisarka odsłoniła przed dziećmi tajniki z zakresu tworzenia fabuły książki. Oczywiście warsztaty pisarskie nie mogły odbyć się bez wypróbowania własnych sił twórczych. Zadaniem młodych pisarzy było stworzenie bohatera oraz fabuły własnej książki. Ciekawych pomysłów nie brakowało.

Czytaj więcej >>
DZIEŃ GŁOŚNIEGO CZYTANIA W FILII NR 2 MBP
22
września

28 września 2012 r. z okazji Dnia Głośnego Czytania Filia nr 2 MBP gościła dzieci z Przedszkola nr 3. Przedszkolaki wysłuchały bajki Wioletty Piaseckiej „Kluseczka”. Mali czytelnicy z uwagą słuchali opowieści, a następnie wykonali ilustrację do przeczytanego utworu. Spotkanie stało się również doskonałą okazją do zapoznania dzieci ze zbiorami Filii nr 2.

Czytaj więcej >>
WAKACYJNE PODRÓŻE TE MAŁE I DUŻE W FILII NR 5
09
sierpnia

3 i 8 sierpnia w Filii nr 5 MBP mali czytelnicy uczestniczyli w kolejnych zajęciach plastycznych ph. „Wakacyjne podróże te małe i duże”. Podczas zajęć dzieci przenosiły swoje wakacyjne wspomnienia na karty papieru tworząc wspaniałe morskie obrazy.

Czytaj więcej >>
Papierowe maski w filii nr 4
03
sierpnia

2 sierpnia w Filii nr 4 MBP odbyły się zajęcia plastyczne „Papierowe maski”. Dzieci bardzo chętnie projektowały i wykonywał maski zwierząt, które później zabrały ze sobą.

Czytaj więcej >>
Wariacje na temat Meksyku w filii nr 2
31
lipca

24 lipca w Filii nr 2 MBP dzieci przeniosły się do krainy kaktusów i sombrero. Podczas zajęć projektowały i wykonywały biżuterię inspirując się wzorami meksykańskimi. Uczestnikami zajęć byli mali skierniewiczanie oraz dzieci z półkolonii zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Czytaj więcej >>
Zabawy z piaskiem w filii nr 5
28
lipca

9 i 27 lipca w Filii nr 5 MBP dzieci z półkolonii organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 5 oraz mali skierniewiczanie wraz z rodzicami i babciami odwiedzili bibliotekę, by wziąć udział w kolejnym cyklu morskich zajęć plastycznych zatytułowanym „Zabawy z piaskiem”. Uczestnicy zajęć podczas wykonywania swoich prac wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością.

Czytaj więcej >>
Kwiaty Meksyku w filii nr 2
27
lipca

26 lipca w lipca w Filii nr 2 MBP dzieci uczestniczące w zajęciach przeniosły się do pięknego Meksyku. Dzieci bardzo chętnie wykonywały kaktusy, tak charakterystyczne dla Meksyku kwiaty. Uczestnikami zajęć byli mali skierniewiczanie oraz dzieci z półkolonii zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Czytaj więcej >>
Żyjące dno morskie w filii nr 5
18
lipca

11 i 17 lipca w Filii nr 5 MBP odbyły się zajęcia plastyczne „Żyjące dno morskie”. W zajęciach uczestniczyli młodzi czytelnicy biblioteki oraz dzieci z półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 5.  Tworzyli  oni makiety żyjącego dna morskiego. Do wykonania swoich prac użyli różnorodnych muszelek, ozdobnych kamieni, sztucznych roślin, raf koralowych  oraz miniaturek rybek własnoręcznie wcześniej wyciętych. Zajęcia cieszyły się wyjątkowym powodzeniem, a każda grupa pracowała ponad 2 godziny.

Czytaj więcej >>
Łańcuch krasnoludków w filii nr 4
13
lipca

12 lipca w Filii nr 4 MBP odbyły się zajęcia z papieroplastyki „Łańcuch krasnoludków”. Za pomocą kolorowego papieru i nożyczek dzieci przeniosły się w bajkowy świat krasnoludków tworząc łańcuch tych małych stworków.

Czytaj więcej >>
Zwierzęta sawanny w filii nr 2
11
lipca

10 lipca w Filii nr 2 MBP dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych przeniosły się na afrykańską sawannę. Rysowały obrazki o tematyce afrykańskiej oraz wykonywały figurki zwierząt zamieszkujących  gorącą Afrykę. W zajęciach uczestniczyli mali skierniewiczanie oraz dzieci z półkolonii zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Czytaj więcej >>