Wydarzenia dla dzieci

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
Dnia 23 października 2013 r. w Oddziale dla Dzieci MBP odbyło się spotkanie autorskie z  pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek,  zorganizowane  z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima. Z wizytą do biblioteki przybyli zaproszeni  drugo i trzecioklasiści z ZSI nr 9. Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i  leksykografem, a przede wszystkim  poetką.  Zdobyła wiele nagród, między innymi Nagrodę Edukacji XXI oraz tytuł Książki Roku za Wielki słownik polsko-niemiecki i niemiecko-polski PWN. Jest  też miłośniczką psów i kotów, które wielokrotnie są  bohaterami jej utworów. Podczas spotkania  czytała  fragmenty swoich książek i poprowadziła krótką lekcję z języka polskiego. Bawiła się z dziećmi najczęściej popełnianymi błędami językowymi. Wykorzystała wiele ciekawych przykładów. Każdy z uczestników chyba na zawsze zapamiętał, że ubieramy choinkę, a nie spodnie, bo spodnie wkładamy. Pisząc teksty dla najmłodszych  zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania  i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. W  interesujący  sposób opowiedziała jak powstaje książka, zwróciła uwagę na pracę ilustratora książek, że  czytany tekst  można lepiej zapamiętać właśnie  dzięki ciekawym ilustracjom .Pisarka bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o młodym Julku Tuwimie, o jego dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach, o nieokiełznanej fantazji i tysiącach pasji, dzięki którym mały Julek wyrósł na wielkiego poetę. Opowieść o Julianie Tuwimie autorka ilustrowała fragmentami swojej książki  zatytułowanej: „Rany Julek” oraz innymi wierszami własnego autorstwa. Był też czas na zadawanie przez dzieci pytań na które Pani Agnieszka chętnie odpowiadała oraz na zakup książki z dedykacją autorki. Nie zabrakło  pamiątkowego  zdjęcia oraz wpisu do Kroniki Biblioteki.