Wydarzenia dla dzieci

„I u nas kozy kują, czyli fantazje Koziołka Matołka”

Koziołek Matołek - to bohater 120 przygód opisanych przez Kornela Makuszyńskiego i ilustrowanych przez Mariana Walentynowicza.
Koziołek Matołek stał się sławny dzięki ciekawości świata, odwadze i niemałemu sprytowi. Z każdej niebezpiecznej przygody potrafił wyjść cało.
Koziołek, ze swą małą, kozią bródką oraz równie małą wiedzą i rozumem, budził sympatię poczciwym wyrazem "twarzy". Każdy starał się mu pomóc.
Dzielny koziołek, wysłany przez kozy, podjął się trudnej misji. Miał dotrzeć do Pacanowa i sprawdzić na miejscu, czy tam rzeczywiście kozy kują. Nie wiedząc, gdzie to miasto leży, szedł okrężną drogą, z czego nie zdawał sobie sprawy.
Przy okazji miał wiele przygód, min. uwolnił dzieci uwięzione przez Babę Jagę, wystrzelono go z armaty, na Księżycu odwiedził Twardowskiego, w pudle od herbaty zajechał do Bombaju, a potem wybrał się do Ameryki. Wreszcie dotarł do Pacanowa i przekonał się, że kóz tu nie kują, tylko Kozami zwą się kowale.
Koziołek tą pomyłką się nie martwił. Zwiedził przecież kawał świata, stał się sławny. Tak zasmakował w podróżach, że wyruszył do Afryki.
W 2014 r. przypada 130 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego. W roku ubiegłym minęło 70 lat od powstania pierwszego polskiego komiksu o przygodach Koziołka Matołka.
W Oddziale dla Dzieci odbyły się spotkania z dziećmi z przedszkoli z osiedla Widok mające na celu przybliżenie dzieciom postaci wspaniałego pisarza oraz zabawnego Koziołka.