Wydarzenia dla dzieci

"Tajemnica zaginionych liter"- Teatrzyk

21 kwietnia 2015 r. odbyły się dwa przedstawienia „Tajemnica zaginionych liter” – w Oddziale dla Dzieci i Filii 2 MBP w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 Pewnego dnia okazuje się, że z książek w bibliotece zniknęły wszystkie litery. Bibliotekarka  załamana tym faktem prosi o pomoc detektywa. Podejrzewa, że ktoś litery ukradł. Detektywa poznajemy jako miłośnika książek, który już niejedną książkę wybawił z opresji. Kiedy rozpoczyna śledztwo, trop prowadzi do osoby, która liter używa i ich potrzebuje. Tak spotyka Artystkę. Litery są jej potrzebne do zapisywania pomysłów, do poznawania nowych tekstów. Artystka przekonuje Detektywa, że litery zapisane w notatkach są jej własnością, ale próbuje pomóc dzieląc się z Detektywem wierszem o abecadle, którego akurat uczyła się do najnowszej roli. Ślad prowadzi dalej i gdy Detektyw jest już pewien, że znalazł winnego następuje całkowity zwrot akcji i ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że liter nikt nie porwał, lecz odeszły z biblioteki same. Dlaczego?
Tajemnicę zniknięcia liter ze wszystkich książek w bibliotece wyjaśnia Królowa Literatury z Krainy Abecadło. Zasmucona stwierdza, że litery uciekły ze stronic książek, bo dzieci mało czytają i litery czuły się samotne i opuszczone.
Po złożeniu przez dzieci ślubowania, że będą odwiedzać bibliotekę i czytać książki, literki ochoczo wracają na swoje miejsce.


Taką historię opowiedzieli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa w spektaklu „Tajemnica zaginionych liter”.


Opowiedziana historia podkreśla rolę książek w kształtowaniu wyobraźni młodego odbiorcy. Dzieci dowiadują się, że książki to niezwykła rozrywka i przyjemność, której nie dostarczy nic innego.