Wydarzenia dla dzieci

"Afryka Kazika"-spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

12 maja 2015r.w Oddziale dla Dzieci MBP był Łukasz Wierzbicki, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik.

Na spotkaniu z autorem książki „Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki opowiedział młodzieży o niezwykłym człowieku, poznańskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 30-tych  XX wieku rowerem przemierzył całą Afrykę z północy na południe i z powrotem z południa na północ. Podróż rowerem, pieszo, trochę na koniu i trochę łodzią zajęła Nowakowi pięć lat. Ze swej podróży słał relacje do żony, które potem ukazywały się w gazetach. Jednak wielki wyczyn poznańskiego podróżnika poszedł w zapomnienie, poza albumem wydanym przez córkę Kazimierza Nowaka i przedwojennymi artykułami rozsianymi w prasie, nikt nie zajął się polskim reportażystą lat 30.

Dopiero Łukasz Wierzbicki zainspirowany opowieściami swego dziadka o podróżniku Nowaku postanowił dotrzeć do tych przedwojennych relacji z podróży po Afryce i tak po kilkumiesięcznych poszukiwaniach w bibliotekach, składaniu korespondencji w całość w 2000 roku wydaje książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Uczestnicy spotkania usłyszeli też o podróżach Łukasza Wierzbickiego i jego innych książkach dla dzieci i młodzieży.

Na spotkaniu można było kupić książki autora z pieczątką „Kazikowe pogotowie” oraz otrzymać dedykacje od pisarza. Spotkanie było niezwykle udane. Osobowość pana Łukasza, jego poczucie humoru, swada i wspaniały kontakt z publicznością zostały nagrodzone ogromnymi brawami.