Partnerzy

Lubię to

Miejska Biblioteka Publiczna im. W Reymonta w Skierniewicach realizuje w 2022 r. projekt „Lubię to”. Projekt polega na przygotowaniu, wykonaniu oraz udokumentowaniu przedstawienia performatywnego wykorzystującego teksty „Ballad i romansów”. Pragniemy przybliżyć mieszkańcom ballady, które zapoczątkowały idee romantyzmu, tak ważne w kulturze i historii naszego kraju. Duch polskiego romantyzmu od dwóch stuleci obecny jest w twórczości wielu artystów, jest zjawiskiem wywierającym ogromny wpływ na różne działania artystyczne, a dzięki odwołaniom w treści do tradycji i kultury ludowej jest wciąż aktualny.

Przedstawienie „Lubię to” Adama Mickiewicza opowiada historię dwójki niesfornych uczniów, których zadaniem jest przygotować jedną z ballad i zaprezentować klasie. Czy dojdą do porozumienia? Którą balladę zdecydują się zainscenizować? Twórcami spektaklu są: Izabella Worona, Mateusz Kowalski i Szymon Tomczyk. W roli uczniów wystąpią: Zuzanna Kotara i Michał Kucharski.

Teatralna adaptacja sceniczna zaprezentowana zostanie 4 września br. na scenie przed Centrum Kultury i Sztuki w ramach 11. edycji Narodowego Czytania „Ballad i romansów”. Spektaklowi towarzyszyć będzie pokaz multimedialny. Zarejestrowane nagranie spektaklu dostępne będzie bezpłatnie na fanpage'u Biblioteki i wykorzystywane w celach edukacyjnych i promocyjnych.

Celem działań jest wzmocnienie roli biblioteki w środowisku lokalnym jako instytucji kulturotwórczej.

Na realizację projektu Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 000,00zł (całkowita wartość: 20 700,00zł) ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.