TYDZIEŃ KULTURY INDYJSKIEJ - WERNISAŻ WYSTAW

9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystaw: „Moje Indie” oraz „Indie - egzotyka i fascynacje”. Słowo wstępne nt. Indii i ich mieszkańców wygłosił Dariusz Rusin (imię duchowe Divya Simha Das). Skierniewiczanie mogli obejrzeć pokaz tradycyjnego tańca khatak w wykonaniu Agnieszki Borowskiej oraz wysłuchać koncertu zespołu muzycznego Gauranga bajan Band grającego na mrdandze i kartalach.

9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystaw: „Moje Indie” oraz „Indie - egzotyka i fascynacje”. Materiały prezentowane na wystawach pochodzą ze zbiorów: skierniewiczanki Agnieszki Stępowskiej, podróżnika i prezentera telewizyjnego Jarosława Kreta oraz Dariusza Rusina. Słowo wstępne nt. Indii i ich mieszkańców wygłosił Dariusz Rusin (imię duchowe Divya Simha Das). Dariusz Rusin, kapłan, znawca filozofii wschodniej, nauczyciel,  wykładowca Uniwersytetu III Wieku i podróżnik zaprezentował nam pokaz slajdów z podróży do Indii. Podczas prezentacji po sali unosił się zapach nie tylko oryginalnych, indyjskich kadzideł, ale również pysznych potraw, które przygotowywane były na oczach publiczności. Potrawy przygotowywali: Janusz Jankowski (imię duchowe Jagat Siva Das), zakonnik klasztoru Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Pruszkowie i bhakta Robert. Podczas degustacji skierniewiczanie zajadali się: papadam – smażonymi na głębokim oleju plackami z mąki groszkowej, niezwykle aromatyczną sałatką z cykorii z indyjskimi przyprawami oraz słynną halava, czyli kasza manna prażona na maśle z orzechami i zalewana słodkim syropem.

Skierniewiczanie mogli obejrzeć pokaz tradycyjnego tańca khatak w wykonaniu Agnieszki Borowskiej (Adojalam Dasi). Agnieszka Borowska, która od przeszło 20 lat poznaje techniki i tajniki tradycyjnych tańców indyjskich takich jak khatak, w trakcie swojego pokazu dokładnie wyjaśniała jak ważną rolę odgrywał taniec w kulturze wedyjskiej oraz opowiadała o poszczególnych mudrach (gestach rąk) i historiach w nich zawartych.
Po występie
zespołu muzycznego Gauranga bajan Band grającego na mrdandze i kartelach skierniewiczanie zachęceni przez Darka Rusina ochoczo wykonali wspólny taniec. Na zakończenie Agnieszka Borowska pokazała figury taneczne potrzebne do wykonania tańca brzucha, który ochoczo wykonali wszyscy uczestnicy spotkania przy dźwiękach muzyki z Bollywood.