Ferie w Bibliotece 2012

Podczas ferii zimowych Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała małym mieszkańcom Skierniewic wiele ciekawych zajęć. Zaprosiliśmy na warsztaty „Fashion fantasy – czarowny świat mody karnawałowej”, prowadzone przez Annę Pokorę. Zabrano dzieci w krainę fantasy i fantastyki, czytano wiersze, opowiadania i baśnie. Prowadzono zajęcia plastyczne, podczas których  malowano i wyklejano, tworzono różnymi technikami kocie podobizny, portrety istot fantastycznych, maski i kotyliony karnawałowe. Nie zabrakło również gier, zabaw, quizów i konkursów.

Już sam tytuł ( „Fashion fantasy – czarowny świat mody karnawałowej”) intrygował i zachęcił dzieci do uczestnictwa w zajęciach, podczas których „szyto” stroje z bajecznie kolorowej flizeliny tapicerskiej. Zamiast igły i nici używane były zszywacze biurowe. Powstały różnorodne kreacje: spodnie kowbojskie, peleryny, spódnice, kapelusze. Wykonano także korony i czarodziejskie różdżki. Gotowe kostiumy ozdabiano innymi materiałami i detalami. Pokaz kolekcji na żywych modelach, autorach kostiumów, stanowił wspaniały finał warsztatów a jednocześnie był doskonałą zabawą.

Ponadto w Oddziale dla Dzieci podczas zimowych spotkań z dziećmi, które odbywały się pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze” czytano wiersze, opowiadania i baśnie o tematyce zimowej. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, podczas których malowano i wyklejano zimowe pejzaże (korektorem, pastą do zębów, papierem, watą, klejem). Dzieci przygotowywały maski i kotyliony karnawałowe, wykonywały różnymi technikami kocie podobizny. Nie zabrakło również gier, zabaw, quizów i konkursów.

Podczas tegorocznych ferii zimowych Filia nr 2 przeniosła uczestników zajęć w krainę fantasy i fantastyki. W podróż do tej krainy dały się porwać dzieci z zimowisk organizowanych przez skierniewickie szkoły. Zadaniem dzieci było wykonanie portretu różnych istot fantastycznych: fauna, wróżki, smoków, elfów i krasnoludów a także mapy krainy fantasy oraz obrazków inspirowanych muzyką fantasy. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej „Nie z tego świata”, która przybliżyła najmłodszym czytelnikom literaturę fantasy. Nie zabrakło również głośnego czytania. Dzieci słuchały historii o wróżkach z książek: Widia i korona elfów, Bryłka i motyle.

Dużo radości sprawiło rozwiązywanie fantastycznych łamigłówek i krzyżówek a przy tworzeniu kartek walentynkowych dzieci wykazały się niesamowitą inwencją twórczą.

Zajęcia zorganizowane przez Filię nr 5 przebiegały ph. „Balowo i karnawałowo”. Cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których wykonywały kotyliony, karnawałowe ozdoby na głowę (korona dla króla, przepaska dla królewny Śnieżki i kapelusz dla kowboja), karneciki z kalki.

We wszystkich zajęciach podczas ferii zimowych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną uczestniczyły dzieci z zimowisk organizowanych przez: Szkołę Podstawą nr 2, Szkołę Podstawową nr 4, Szkołę Podstawową nr 5, Szkołę Podstawową im. Ks. Konarskiego, Zespół Szkół Integracyjnych. Ponadto w zajęciach uczestniczyły dzieci ze świetlicy przy Państwowym Komitecie Pomocy społecznej oraz uczestnicy indywidualni.