Darek Foks Honorowym Ambasadorem Skierniewic

nadania praw miejskich Skierniewicom
Darek Foks otrzymał tytuł
Honorowego Ambasadora Skierniewic.

DAREK FOKS – urodził się w 1966 roku w Skierniewicach. Poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował m.in. na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.
W latach 1996–1998 pracował w redakcji „Literatury na Świecie”. Współpracował z dodatkiem książkowym „Gazety Wyborczej” (1997–1998). Kilka lat był stałym współpracownikiem magazynów „Machina”, „Playboy” i „Malemen”. Publikował też regularnie w „Przekroju”. Od 1998 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski). W latach 2002–2004 redaktor prowadzący i zastępca redaktora naczelnego magazynów „Aktivist” i „Exklusiv”. Od 2004 roku pracuje w redakcji warszawskiej „Twórczości” jako redaktor działu prozy.
Brał udział w wielu polskich i zagranicznych festiwalach literackich, m.in. Poetry International w Rotterdamie (2005), The Maastricht International Poetry Nights (2004, 2006), Ars Poetica w Bratysławie (2006), Kijewskije Ławry w Kijowie (2011), Ambasadorzy Poezji w Moskwie i St, Petersburgu (2014). Przekłady jego wierszy i opowiadań publikowano w czasopismach i antologiach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Holandii, na Węgrzech, Ukrainie i Słowacji. Książkowe wybory jego tekstów ukazały się w Czechach i na Słowacji, a książka Co robi łączniczka ukazała się po niemiecku i francusku.
Jego teksty wielokrotnie prezentowano w programach radiowych i telewizyjnych. Radiowa Trójka emitowała w dwudziestu odcinkach adaptację jego powieści Kebab Meister (2013). Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił tę adaptację w całości na swojej stronie ninateka.pl. Jako scenarzysta pracował m.in. przy serialach Na Wspólnej i Brzydula. Praca Co robi łączniczka, której jest współautorem, była prezentowana m.in. w CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, CSW Łaźnia w Gdańsku oraz Instytucie Polskim w Paryżu i Berlinie.
Darek Foks stale współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Eroica”. Często bywa jurorem w konkursach literackich organizowanych przez skierniewickie instytucje kultury.

Książki poetyckie

Film i inne wiersze, „Okolice”, Warszawa 1989 (arkusz)
Wiersze, Wojewódzki Dom Kultury, Skierniewice 1989 (arkusz)
Wiersze o fryzjerach, seria poetycka miesięcznika „Twórczość”, Lublin 1994