Aktualności

Spotkanie z Feliksem Falkiem z MBP w Skierniewicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach, Dyskusyjny Klub Filmowy Eroica i Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zapraszają na film "Na zawsze Melomani" i spotkanie z Feliksem Falkiem. Czekamy 7 listopada o godz. 18.30 w CKiS (ul. Reymonta 33). Cena biletu 15 zł.

Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.
To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka!
„Na zawsze Melomani” to opowieści o pierwszym powojennym zespole jazzowym w Polsce Melomani, którego członkowie mieli duży wpływ na polskie kino i muzykę filmową oraz jazz. Feliks Falk o tej samej grupie w 1981 roku zrobił film fabularny, który przeleżał ponad trzy lata na półkach. „Był jazz” bowiem o nim mowa, to opowieść nie tyle o zespole i jazzie co o czasach stalinowskich, jazz posłużył tu do użycia przenośni przy osłanianiu tamtych czasów językiem obrazu i dźwięku.
Feliks Falk wystąpił w filmie „Na zawsze Melomani” i opowiedział o swoich związkach z tą zjawiskową grupa w polskiej kulturze. Opisał to również w swej książce – „Wodzirej i inni”.
Igor Mertyn - scenarzysta