Aktualności

"Bądź genialny - czytaj wiersze!" - konkursy literackie

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach w związku z realizacją projektu "Bądź genialny - czytaj wiersze!" przedstawia wybór najciekawszych nagród literackich w kategorii książka dziecięca.

Wymienione poniżej  polskie konkursy literackie z wieloletnimi tradycjami mogą być pomocne w doborze odpowiedniej lektury. Dzięki śledzeniu nominowanych i finałowych publikacji łatwiej będzie w gąszczu obecnie wydawanych książek znaleźć te wartościowe pod względem literackim i graficznym.


1. Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek po raz pierwszy przyznana w 1957 r. w Konkursie na najlepiej wydaną książkę roku obecnie po zmianie formuły konkursu  nosi nazwę Najpiękniejsza Książka Roku  https://ptwk.pl/?page_id=7189 . Zadaniem tego ogólnopolskiego konkursu jest wyłonienie spośród całorocznej produkcji wydawniczej najpiękniejszych książek. Przedmiotem oceny zgłoszonych przez wydawców książek są: koncepcja wydawnicza, opracowanie graficzne, poziom artystyczny ilustracji, opracowanie typograficzne.
2. Nagroda Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych. Celem konkursu, ustanowionego w 1988 roku przez Polską Sekcję międzynarodowego stowarzyszenia IBBY(International Board on Books for Young People), jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy, których książki opublikowane zostały w Polsce. Nagroda Książka Roku  http://www.ibby.pl/?page_id=28  przyznawana jest w trzech kategoriach: PISARZ, ILUSTRATOR,UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA
3. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”  https://www.empik.com/przecinek-i-kropka/konkurs  to plebiscyt organizowany przez Empik od 2010 r. Zwycięzcę, spośród książek nominowanych przez jury, wybierają bezpośrednio czytelnicy: rodzice i dzieci. Celem konkursu jest wyłonienie i promocja najbardziej wartościowej i najpiękniej wydanej książki dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych – do 5 lat oraz 6-9 lat. Pozycja, która uzyska największą liczbę głosów – głosowanie internetowe – zostaje nagrodzona statuetką Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”.
4. Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego  http://mbp-oswiecim.pl/nagroda-czytelnikow-glosowanie/  ustanowiona w 1994 roku przez Fundację „Książka dla Dziecka” i redakcję czasopisma „Guliwer”, przyznawana jest żyjącemu polskiemu autorowi za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu.
5. Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren  https://calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-astrid-lindgren/   ogłaszany jest co trzy lata, począwszy od 2006 roku przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Skierowany jest do autorów książek piszących dla młodego odbiorcy w trzech kategoriach wiekowych: do 6 lat, 6-10 lat i 10-14 lat. Nagradza się teksty literackie jeszcze nieopublikowane o wysokiej wartości artystycznej, promujące pozytywne wartości, uczące myślenia, pomagające budować pozytywny obraz siebie i świata. Standardów oceny w konkursie dostarcza literatura Astrid Lindgren.
6. Ogólnopolski Konkurs „Dobre Strony”  https://targiksiazki.wroclaw.pl/nagrody-edytorskie/  towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek. Co roku przyznawane są dwie ważne nagrody edytorskie: Nagroda Edytorska Pióro Fredry (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony (książki dla dzieci).  Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie.
7. Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci  https://asp.katowice.pl/uczelnia/wydarzenia/ksiazka-dobrze-zaprojektowana-zacznijmy-od-dzieci/ksiazka-dobrze-zaprojektowana-zacznijmy-od-dzieci  to cykliczny projekt kulturalny, który od 2008 roku, co dwa lata, skupia wokół katowickiej Akademii Sztuk Pięknych szerokie grono twórców, propagatorów, wydawców i miłośników pięknych książek dla najmłodszych odbiorców. Konkurs organizowany jest wspólnie przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych, Bibliotekę Śląską i galerię ASP w Katowicach Rondo Sztuki. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz szeroki wachlarz zagadnień związanych z projektowaniem książek dla dzieci, m.in. promocja młodych twórców na rynku wydawniczym. Nagradzane są najlepsze ilustracje, projekty książek oraz aplikacje książkowe, w których „indywidualność i oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika”. Swoje nagrody przyznaje również gremium dziecięce.
8. Konkurs Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej / https://www.koszykowa.pl/mkd/lista-skarbow-muzeum-ksiazki-dzieciecej  został ogłoszony po raz pierwszy w 2009 r., w 20. rocznicę śmierci jego patronki, kierowniczki Muzeum Książki Dziecięcej w latach 70. – wybitnej badaczki literatury dziecięcej. W ramach konkursu co roku wyłaniane są tytuły, które trafiają na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jury złożone z pracowników Muzeum oraz zaproszonego konsultanta graficznego ocenia książki żyjących autorów polskich, które ukazały się w roku poprzedzającym edycję konkursu, znalazły się w księgozbiorze Muzeum oraz są adresowane do czytelnika nie starszego niż szesnastoletni.
W konkursie oceniane są walory literackie i warstwa znaczeniowa tekstu oraz ilustracje i oprawa graficzna książki. Możliwe jest przyznanie nagrody jedynie za tekst literacki.

9. Nagroda Literacka m.st Warszawy https://warszawa19115.pl/-/nagroda-literacka-m-st-warszawy-najlepsze-ksiazki-roku  jest kontynuacją chwalebnej tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś (przed II wojną światową) Leopold Staff (1938). W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Nagroda została reaktywowana w 2008 r. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach:
– literatura piękna – proza
– literatura piękna – poezja
– literatura piękna dla dzieci i młodzieży – tekst i ilustracje
– edycja o tematyce warszawskiej

Projekt "Bądź genialny - czytaj wiersze!" jest współfinansowany ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.