Prus i matematyka

Bolesław Prus to nie tylko literat, ale też niespełniony matematyk.

6 kwietnia o godz. 10.00 w siedzibie LO im. B. Prusa odbył się kolejny etap konkursu matematycznego „Prus i matematyka”. Organizatorami konkursu są Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Stanisława Reymonta w Skierniewicach, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach oraz Muzeum Historyczne m. st. Warszawy informują.
Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 20 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. W. Rzymowskiego, Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa. Tym razem uczniowie zmierzyli się z pięcioma zadaniami z 1873 r. publikowanymi przez czasopismo „Wędrowiec”. Były to te same zadania, które Bolesław Prus rozwiązywał hobbystycznie już jako dorosły mężczyzna.. Warto przypomnieć, iż pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu zadań matematycznych z „Algebry” z 1859 r., kiedy przyszły autor „Lalki” był uczniem gimnazjum.
Finał konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 25 czerwca 2013 r. podczas Szkolnego Festiwalu Nauki i Talentów w LO im. B. Prusa.

Intencją instytucji organizujących ten konkurs jest popularyzowanie wiedzy matematycznej, kształtowanie posługiwania się językiem matematycznym. Poszukujemy nowych i skutecznych rozwiązań w pracy z uczniem uzdolnionym. Promujemy również wiedzę o Bolesławie Prusie i epoce, w której żył.