Wydarzenia

Historia Polski według komiksu; wystawa w MBP w Skierniewicach

W niezwykłą podróż po dziejach Polski zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach. W naszych murach zagościła niecodzienna wystawa „Historia Polski według komiksu” autorstwa Wojciecha Łowickiego, muzealnika, znawcy komiksu i kuratora wielu wystaw tej formy narracji. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii.  Wystawę można oglądać w siedzibie MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a od 15 lutego do 22 kwietnia 2016 r.

Wystawa „Historia Polski według komiksu” to niezwykła lekcja historii przedstawiona za pomocą ilustracji komiksowych. Skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Zwiedzający dowiedzą się o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych.
Układ ekspozycji jest chronologiczny i podzielony na rozdziały, które opowiadają o różnych epokach historycznych w dziejach naszego kraju. Podróż zaczyna się w prehistorii, do której wprowadza nas trójka słynnych bohaterów komiksów Papcia Chmiela – Tytus, Romek i A’Tomek.
W dalszej części zatytułowanej „Władcy na tronie… niekoniecznie w koronie” poznajemy dzieje od czasów
Mieszka I do rozbiorów Polski. Okres zaborów oraz drogi do odzyskania niepodległości prezentuje rozdział „Ku wolności”.
Dużą część wystawy poświęcono II wojnie światowej. Tu pokazana jest „przyjaźń polsko-radziecka”, działalność Armii Krajowej i powstanie warszawskie. Oczywiście wszystko w wersji komiksowej.
Szczególne miejsce na wystawie zajmuje komiksowe przedstawienie działań propagandy komunistycznej na ukazywanie historii w czasach PRL. Komiksy były również bardzo dobrą metodą przemycania przez opozycję treści powszechnie zakazanych przez cenzurę.
Ale wystawa mówi nie tylko o wydarzeniach historycznych. Prezentuje również kulturę, sztukę, naukę, osiągnięcia sportowe, wspomniane mity i legendy, a także polskie miasta.
Dla miłośników komiksu niezwykłą gratką są oryginały plansz i rysunków Edwarda Lutczyna, Janusza Christa (rysownika komiksu o Kajko i Kokoszu), Daniela Bauma, Krzysztofa Gawronkiewicza, Szarloty Pawel-Kroll, Marka Szyszko, Tomasza Tomaszewskiego, Ryszarda Jana Maciejewskiego, Jacka Frąsia i Grzegorza Janusza, Szczepana Sadurskiego (…).

                                                                                            za Wojciechem Łowickim


Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak choćby poprzez ekspozycje, których tytuły brzmią: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.